kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Halil Altındere Berlin Art Week’te

12 Eylül 2016

Bu yıl 13 – 18 Eylül 2016 tarihleri arasında 5. kez Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleşecek Berlin Art Week, sergi, fuar, sanat ödülü gibi ana etkinliklerinin yanında düzenlenecek konuşmalar, film gösterimleri ve ziyaretler ile çağdaş sanat ile ilgili bütünsel bir program sunuyor.

Berlin; bir hafta boyunca koleksiyonerler, galericiler, müze direktörleri ve kültür-sanat ile ilgilenen herkesin bir kez daha buluşma noktası olacak. Berlin Art Week kapsamında bu yıl solo sergisi olan sanatçılar arasında Halil Altındere, Anne Imhof, Andreas Greiner, Sven Drühl, Yvonne Roeb ve Gordon Parks bulunuyor. Solo sergilerin yanı sıra grup sergileri, bu yıl 9. kez Berlin’li galeriler tarafından düzenlenen abc art berlin contemporary çağdaş sanat sergisi, ilki 2014 yılında gerçekleştirilen Berlin’in en genç sanat fuarı Positions Berlin ve bu yıl “The Present in Drag” teması ile gerçekleştirilen 9. Berlin Bienali, Berlin Art Week kapsamında gerçekleşecek.

The Neuer Berliner Kunstverein (n.b.k.) ise Berlin Art Week kapsamında Halil Altındere’nin solo sergisine ev sahipliği yapacak. Altındere’nin sergisi “Space Refugee” (“Uzay Mülteci Projesi”), mültecilere Avrupalıların sığınmacı korkusuna karşılık “uzay” önermesi yapıyor. Sergide, Esad’dan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve halen İstanbul’da yaşayan, 1987 yılında Sovyet uzay gemisi Soyuz TM-3 ile Mir uzay istasyonunda 7 gün boyunca kalan Suriyeli kozmonot Muhammad Ahmad Faris ile ilgili bir film de yer alıyor.

Sergiye paralel olarak Verlag der Buchhandlung Walther König, Cologne tarafından yayımlanacak katalog ise Marius Babias’ın önsözü ile Halil Altındere, Kathrin Becker, Marenka Krasomil, Hans Ulrich Obrist, Ana Teixeira Pinto ve Misal Adnan Yıldız’ın makalelerini içerecek.

Ayrıca 20 Ekim‘de Halil AltındereKathrin Becker ile bir sanatçı konuşması gerçekleştirecek, 27 Ekim‘de ise “Çağdaş Politikalar Kapsamında Sanat Kullanışlı mıdır?” başlıklı bir panel gerçekleşecek. Ingo Arend’in (yazar, eleştirmen, Berlin) modere edeceği ğanelde Julieta Aranda (sanatçı, Berlin / New York), Boris Buden (kültür teorisyeni, yazar, Berlin), Fulya Erdemci (küratör, yazar, İstanbul), Simon Sheikh (Program Direktörü, Goldsmiths, University of London, Berlin / London) konuşmacı olarak yer alacak.