Halil Altındere Monopol dergisinin 2016’nın öne çıkan sanat eserleri listesinde

11 Ocak 2017

Almanya’nın önde gelen güncel sanat dergisi Monopol, sanat eleştirmenlerine 2016’nın öne çıkan sergi ve sanat eserlerini sordu. Monopol, Le Figaro, Sleek Mag ve Frankfurter Allgemeine Zeitung gibi yayınlardan eleştirmenlerin seçkilerine yer verilen listede, Halil Altındere’nin 2016 tarihli Homeland ve Cehennemden Kaçış (Escape from Hell) videoları yer aldı.

Monopol dergisinden Sebastian Frenzel’in yılın sanat eseri olarak değerlendirdiği Homeland videosu, ilk olarak Mayıs ayında 9. Berlin Bienali kapsamında sergilenmişti. Berlin’de yaşayan Suriyeli rapçi Muhammed Abu Hajar’ın sözlerinin eşlik ettiği video, savaşın darmadağın ettiği Suriye’de başlayan, Ege sahilleri ve Yerebatan Sarnıcı’ndan geçip bugünlerde göçmenleri ağırlayan Berlin Tempelhof Havaalanı’na ulaşılan bir yol hikâyesiydi. Şarkı Bienal’e özel olarak hazırlanan Anthem albümünde de yer aldı.

Sanatçının listeye giren ikinci eseri ise Cehennemden Kaçış oldu. İlk gösterimi Cappadox 2016’da gerçekleşen video, B sınıfı aksiyon filmlerinin görsel dilini kullanarak Kapadokya’dan İstanbul’a uzanan absürt bir kovalamaca ve aşk hikâyesini anlatıyor.