kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Halil Altındere, Şener Özmen ve Nasan Tur Viyana’da

23 Eylül 2016

Avusturya‘nın Viyana şehrinde MuseumsQuartier‘de yer alan Q21, 23 Eylül – 20 Kasım 2016 tarihleri arasında Gülsen Bal‘ın küratörlüğünü üstlendiği What is left? başlıklı bir sergi projesine ev sahipliği yapıyor. Sergi; ekonomi, savaş ve göç odağında gelişen farklı türlerdeki krizlere karşı geliştirilen alternatif var olma ve yaşama modellerini inceliyor.

Sergideki işler yakın tarihimizdeki toplumsal, ekonomik ve askeri krizler üzerinden geliştirilen yeni yaşam ve eleştiri pratiklerini sorgularken; sanatsal ve sosyal pratikler üzerinden de bu döneme alternatif bir okuma sunuyor. Görsel hafıza üzerine üretilen işlerin her biri yakın tarihimizden belirli bir ana ve görsel paradigmaya işaret ediyor. Sergiye katılan sanatçılar arasında Türkiye’den Halil Altındere, Şener Özmen ve Nasan Tur yer alıyor.

Halil Altındere, yeni işinde Suriye mülteci krizine odaklanıyor. Avrupa Birliği’nin ikircikli, ikiyüzlü ve ulusalcı mülteci politikasını eleştiren Altındere, bu politika üzerine sorular üretiyor.

Halen Q21/MQ Artist-in-Residence programı dahilinde Q21’de konuk olan Şener Özmen, An Overcast Day / Koh Samui başlıklı işinde Taylandlı tatil destinasyonu ile Diyarbakır ve Kürt nüfusu ile bir bağ kuruyor.

Nasan Tur, Once upon a time başlıklı yerleştirmesinde artık var olmayan 8 ülkenin bayrakları üzerinden politik ideolojiler, subliminal mesajlar ve sembollerin gücüne açıklık getiriyor.