kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Halil Altındere ve Özge Topçu Art Night 2018’de

6 Temmuz 2018

Londra’da ücretsiz olarak düzenlenen en büyük güncel sanat festivali olan Art Night, bu yıl 7 Temmuz günü gerçekleşiyor. Her yıl önde gelen bir kültür kurumu ve küratörle işbirliği yaparak Londra’nın farklı bir bölgesine odaklanan festival, şehrin o bölgesinin kendine özgü kimliğini, kültürünü ve mimarisini çeşitli sanat formlarıyla keşfetmeyi hedefliyor.

Bu yıl Ralph Rugoff ve Hayward Gallery küratörlüğünde gerçekleştirilen Art Night 2018 etkinliğine, Türkiye’den Halil Altındere ve Özge Topçu davet edildi. Sanatçıların yeni eser üretimlerine SAHA destek verdi.

Halil Altındere’nin yerleştirmesi “Space Refugee”, içerisinde yirmiden fazla üretimi barındıyor ve 1987’de uzayda yedi gün geçiren ve 2012’de sığınmacı olarak İstanbul’a yerleşen Halepli astronot Muhammed Ahmed Faris’i merkezine alıyor. “Space Refugee”, 1933 yılında kurulan ve dünyadaki en eski uzay uçuş bilimleri yaygınlaştırma topluluğu olan The British Interplanetary Society’de yer alıyor.Sanatçı, kimseye ait olmadığı için herhangi birinin sahip olabileceği, tiranlığın ve adaletsizliğin olmadığı bir ütopya olan Mars’ı mülteciler için alternatif bir sığınak olarak görerek, gezegendeki yaşama dair çeşitli denemeler sunuyor.

Özge Topçu’nun “Agora isimli katılımcı enstalasyon projesi, kent yaşamı tarihindeki en organik oluşumlardan biri olan pazar yerlerinden ilham alıyor. Bir muhitin merkezi olan pazar yerleri, kamusal bağlılık ve yerel halkın aidiyetini oluşturma gibi işlevlere sahiptir. Topçu bu proje için, Lambeth Walk sokağı çevresinde bölge sakinlerinin katılımıyla bir seri atölye çalışması gerçekleştiriyor. Londra’nın bu ünlü sokağı, 1860–1990 yılları arasında varolan bir pazar alanının çevresinde kalkınmıştır.