Halil Altındere’nin işi MoMA koleksiyonunda

20 Eylül 2018

Halil Altındere‘nin Homeland (2016) isimli video işi MoMA‘nın Medya ve Performans Sanatları departmanı tarafından satın alınarak Müze koleksiyonuna dâhil edildi.

Halil Altındere, gerçeklikle mizahın iç içe geçtiği, Türkiye ve Almanya’da çekimleri yapılan “Homeland” (2016) adlı yeni videosunda, Türkiye ve dünyayı içine alan bu krizi, gerçek hayattan kesitleri harmanlayarak ele alıyor.

Video, tel örgüleri aşmak için alışılagelmişin dışında marifetler sergileyen, mayın döşeli alandan sınırı geçmeye çalışan mültecilerin görüntüleriyle başlıyor. Şu anda Berlin’de yaşayan, Suriye asıllı rapçi Mohammad Abu Hajar tarafından seslendirilen diğer görüntüler mülteci durumunu tanımlayan çelişkilerin altını çiziyor. Videonun başrolündeki Hajar, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlaması planlanan, hala inşaat halindeki İstanbul’un üçüncü boğaz köprüsünün altından geçen bir mülteci botundaki kendi deneyimleri hakkında rap yapıyor. Başka bir sahnede, dış mekânda yoga yapan bir grup otel müşterisi, yaklaşan bir grup Suriyeli mülteciyi izliyor; bir başka sahnede ise, mülteciler Dresden’daki asma demiryolundaki gezintilerinin keyfini çıkarıyor. Video, mülteciler tarafından kurulan, iki yıl boyunca içlerinde yaşadıkları ve protesto ettikleri çadırların bulunduğu Berlin-Kreuzberg’deki Oranienplatz ile son buluyor. Altındere’nin belgeseli, mültecilerin istikameti ve Avrupa’nın krize verdiği sahte tepkinin siyasi merkezi olan Berlin’de zorunlu göç deneyimine ilgi çekmek için rap’in sürükleyici temposu ve sokaktaki itibarını kullanıyor.