kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

halka sanat projesi’nde yeni sergi: “Rüzgarda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak”

25 Şubat 2020

halka sanat projesi, 22 Şubat – 22 Mart 2020 tarihleri arasında küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin üstlendiği Rüzgarda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

İpek Çankaya’nın tematik metninden yola çıkan sergi, Baysan Yüksel, Belkıs Taşkeser, Doğu Çankaya, Emrah Danacı, İpek Çankaya, Murat Germen, Nancy Atakan, Neriman Polat, Richard Bartle, Sevda Bad, Sevil Tunaboylu, Sezgi Abalı, Sadık Arı, Slobodan Dan Paich ve Yasemin Nur’un resim, fotoğraf, yerleştirme ve heykellerini bir araya getiriyor.

Rüzgarda Akan Atlar (Horses Fluent in the Wind) Sylvia Plath’ın Gözdeki Zerre (Eye-Mote) adlı şiirinden bir alıntıdır. Rüzgarı ve atı yan yana düşününce gücü, hızı, dizginlerden kurtulmayı ve yeni ihtimalleri kucaklamayı zihne üşüştüren bu tanım içindeki şiirsel dokunuşla daha duyarlı hale gelir. Rüzgarda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak, halka sanat projesi’ne sekiz yıl yuva olmuş bir mekana veda ederken onu kutlama sergisidir. Yuvadan uçmak deyimi büyüyüp aile ocağından ayrılmak anlamına gelir. Bu deyim bir yanıyla, korunaklı bir mekanı ve içindekileri geride bırakmayı bir yanıyla da kendi ayakları üzerinde durarak yeni ilişkiler kurmayı ve eskileri yeniden tanımlamayı ifade eder.

Yuvadan uçmak romantik bir ifade olduğu için hüzünlü bir yanı bulunduğunu kabul etmek gerekir. Ancak içinde taşıdığı umut, gelişim ve başarı daha büyüktür. Uçmak için uçabilme yetisine sahip olmak, bu eylemi gerçekleştirecek kadar cesur olmak, yeni ufukların getireceği bilinmezler kadar, kişiyi kendisi yapan özelliklere, öz gücüne odaklanmak demektir. Ayrıca, evi yuva yapan insan topluluğuna ve aile bağına bir gönderme yapar. İçinde yaşadığımız zamana “seçili aile” olgusu damga vurmaktadır. Bu olgu, kan bağı yerine bizi bir araya getiren dayanışma, ortak amaç ve ilgilerde buluşma ve sevgi gibi mekana bağlı olmayan buluşmalarla kendini gösterir.

Rüzgarda Akan Atlar ya da Yuvadan Uçmak halka sanat projesi’ne sekiz yıl yuva olmuş bir mekanı arkada bırakırken burada geçen zamana, üretilen işlere ve bir araya gelen kişilere bir teşekkür ifadesidir. Yuvadan uçmak bize ne ifade ediyor, bu duruma nasıl tepki veriyoruz, nasıl başa çıkıyoruz ya da çıkamıyoruz gibi temanın düşündürdüğü sorular etrafında şekillenen sergi bugüne kadar halka sanat projesi ile sergi yapmış ve işlerinde temanın ortaya attığı sorulara yanıt veren sanatçılardan bir seçkiyi izleyiciyle buluşturur.