kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

halka sanat projesi’nden dönüşüm: #halkacevrimici

27 Temmuz 2020

2011 yılından bu yana etkinliklerini sürdüren, kâr amacı gütmeyen, bağımsız sanat inisiyatifi halka sanat projesi, COVID-19 döneminde kendini yeni bir mecraya taşıdı ve fiziksel mekânın tüm sınırlamalarına bir karşı hamle olarak tasarlanan #halkacevrimici ile yeni içerikler üretmeye başladı.

#halkacevrimici, halka sanat projesi’nin yeni içeriklerinin vitrini oluyor. Bu adres, halka sanat projesi’nin yeni “mekânı”, birlikte düşünme, tasarlama ve paylaşım alanı olarak hem yeni üretimleri hem de üretim süreçlerini çağdaş sanat izleyicileri ve profesyonellerine açacak. #halkacevrimici iki temel içerikten oluşuyor: Çevrimiçi Sanatçı Rezidans Programı ve Proje Portfolyoları.

Çevrimiçi alanda devreye giren ilk içerik halka’nın sanatçılarla birlikte geliştirdiği Proje Portfolyoları oluyor.

En temel anlatımıyla bir proje portfolyosu, bir sanatçının (ya da kolektifin), belli bir dönemde ya da zaman içinde belli bir tema etrafında geliştirdiği bir görsel sanat projesinin halka tarafından izlenmesi, belgelenmesi ve görünür kılınmasıdır.

Bu portfolyolar halka sanat projesi’nin fiziksel alanda kurduğu sanatçı-küratör diyaloğunun uzantısı olarak, her bir projenin başından sonuna kadar, projeyi yaratan sanatçı ile halka sanat projesi ekibi üyelerinin bire bir çalışarak, beyin fırtınası toplantıları ile, birbirlerinden ilham alarak, araştırarak, tartışarak farklı yaratıcı biçimlerde ilerliyor olacak.

Portfolyoların amacı, sadece zor zamanlarda değil, güncel yaşam koşullarında, sanatsal üretimin çoğalmasına, görünür olmasına ve izleyiciyle paylaşılmasına katkı sağlamak ve aracılık etmek. halka, son on yıldır fiziksel bir mekan etrafında yaptığı bu işi şimdi günün ihtiyaçlarına ve gelişen iletişim araçlarına yabancı kalmayarak internetin ulaştığı her yere taşıyor. Böylece hem kendi üretim biçimini güncelliyor hem de sanatçılarla birlikte düşünmeye ve üretmeye devam ediyor.

Portfolyoların, #halkacevrimiçi internet sitesi başta olmak üzere, halka sanat projesi’nin sosyal medya hesapları üzerinden, halka’yı takip eden izleyici veritabanına yapılacak doğrudan bildirimlerle, sanat medyasının haber ve yayın desteğiyle ve halka’nın dâhil olduğu uluslararası ağlar aracılığıyla görünür olması hedefleniyor.

Proje Portfolyolarının İlk Projesi

#halkacevrimici Proje Portfolyoları, halka grubundan Doğu Çankaya’nın İngiliz yazar Lawrence Durrell ile ilişkilendirerek yaptığı özgün projelerin bir araya getirilmesiyle başlıyor. Bu yüzden Proje Portfolyoları’nın ilk sunum dosyası “Durrell’a Yanıtlar-Doğu Çankaya” adını taşıyor.

Çankaya zaman zaman işlerinde, uzun zamandır başucu kitapları yaptığı Durrell’in eserlerine ve dünyasına göndermeler yapıyor. Yaşamı ve eserleri Akdeniz’in çeşitli limanlarından Kuzey Afrika’ya uzanan Durrell’a ait karakterlerin, fikirlerin ve mekanların Çankaya’yı formları, renkleri, sesleri, kokuları ve duygularıyla beslediği gözlemleniyor.

halka grubundan İpek Çankaya’nın bir araya getirdiği ve bağlayıcı metinlerini yazdığı “Durrell’a Yanıtlar” Doğu Çankaya’nın 2012 – 2020 yılları arasında ürettiği beş ayrı seriyi belgeliyor. Bu seriler, 2012-2013’te hazırladığı sanatçı portfolyosu, Contemporary Istanbul 2018 ve 2019 edisyonlarında sergilediği iki suluboya serisi, 2019’da halka sanat projesi’nde gerçekleşen ve küratörlüğünü Bahar Güneş ile Öykü Demirci’nin yaptığı “Mekân Ruhu” sergisi için ürettiği suluboya serisi ve Durrell’ın 1956 yılında üç yıl yaşayarak ünlü dörtlemesi İskenderiye Dörtlüsü’nün ilk kitabı Justine’i kaleme aldığı ve İngiltere’ye dönüşünde yazdığı “Kıbrıs’ın Acı Limonları” kitabında anlattığı Kıbrıs’a veda etmek zorunda kalışına ithafen Çankaya’nın Haziran 2020’de yazdığı “İnsan Ne İster Adadan?” adlı şiir.

“Durrell’a Yanıtlar-Doğu Çankaya” proje portfolyosu, bundan sonra oluşturulacak ve tematik bağ taşıyan tüm proje portfolyoları gibi zaman içinde genişlemeye açık. halka sanat projesi sanatçılarla iletişimlerini sürdürerek aynı tema etrafında gerçekleştirecekleri yeni üretimleri proje portfolyolarına ekleyerek bu portfolyoları zenginleştirecek.