kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

halka sanat projesi’nden yeni bir burs: halka Sanat ve Kültür Aktörleri Bursu

7 Ağustos 2019

halka sanat projesi, yaratıcı üretim süreçleriyle ilişkili akademik dallarda eğitim almakta olan ya da bu süreçlerin sonunda hayata yeni atılmış gençleri desteklemek için bir burs başlatıyor: halka Sanat ve Kültür Aktörleri Bursu.

Burs, halka sanat projesi’ne gönüllülük esasıyla katılmış olan kişiler arasından, sanat, kültür veya sanat yönetimi, görsel iletişim tasarımı, mimarlık, edebiyat, çeviri vb. yaratıcı sektörlerden mezun ya da mezuniyet durumunda, 30 yaş altında, yan işlerde çalışan ya da yüksek lisans yapan kişileri desteklemek ve kültür-sanat alanında kalmalarını cesaretlendirmek için bireysel başvuru usulüyle yerine davet usulüyle veriliyor. Burs, halka sanat projesi tarafından belirlenen 1 adaya, aylık düzende, 1 yılı aşmayacak biçimde verilir. Bursun 2019 yılındaki ilk kazananı iç mimar Mehmetcan Çökük oldu.

Bilkent Üniversitesi, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü’ nden 2017 yılında mezun olan Mehmetcan Çökük Turrek Fuarcılık’ta tasarımcı, Headgate Theatre’da sahne tasarımcısı, Stage 367’de iç mimar ve sahne tasarımcısı ve İzka İnşaat’ta iç mimarlık stajyeri olarak görev alan Çökük, bir süredir halka sanat projesi’ne gönüllü olarak katkılarda bulunuyordu. Ağustos 2019 itibariyle Görsel İletişim Tasarımcısı olarak ekipte yer almaya devam ediyor.