kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hangi havayolları müzisyen dostu?

28 Ekim 2016

Uluslararası Müzisyenler Federasyonu (FIM), 114 uluslararası havayolunu müzisyenlere sağladıkları seyahat kolaylıklarına göre sıraladı. Havayolları FIM tarafından yeşil, kehribar rengi ve kırmızı olarak kategorilere ayrıldı.

Yeşil havayolları, enstrümanların herhangi bir boyut sınırlandırması olmadan –kilitli veya koltuk altı– kabine alınmasında Federal Havacılık İdaresi (FAA) yönetmeliğine uyum sağlıyor. Dünyanın en büyük havayolları arasında yer alan Delta ve Southwest’in de aralarında bulunduğu 9 havayolu “yeşil” kategorisinde yer alıyor.

Ancak FIM, bu kategorideki bazı havayollarının önceden tanımlı prensiplerini göz ardı ederek, enstrümanın kabinde uygun yer olması durumunda uçak içerisine kabul edilebileceğine de dikkat çekiyor. Bu durum müzisyenlere, müzik enstrümanlarını yanlarında tutabilmeleri için ilk sırada “check-in” yaptırmaları tavsiyesini veriyor.

Kehribar rengi havayolları ise FAA yönetmeliğine tamamıyla uyum sağlamıyor, fakat müzik enstrümanları konusunda ek uygulamalar yürütülüyor. British Airways, Iberia ve US Airways’in de dahil olduğu, toplamda 33 havayolu şirketi bu grupta yer alıyor.

Geriye, müzik enstrümanları için, standart kabin bagajı yönetmeliğini uygulayan 72 havayolu kalıyor. Dünyanın en büyük üçüncü havayolu olan China Airlines ile Ryanair ve Air Asia gibi düşük maliyetli havayolları “kırmızı” renk kategorisinde yer alıyor.

*International Arts Manager‘da yer alan bu yazı, Merve Çetinkaya tarafından çevrilmiştir.