kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hangi İnsan Hakları? Film Festivali başlıyor

10 Aralık 2021

Documentarist tarafından düzenlenen ve AB Sivil Düşün, Hollanda Kraliyeti ve İsveç Başkonsolosluğu tarafından desteklenen Hangi İnsan Hakları? Film Festivali, bu yıl 11 – 15 Aralık 2021 tarihleri arasında kapsamlı bir programla 11. kez gerçekleşiyor. Festival programından bir bölüm, ayrıca 11 – 16 Aralık 2021 tarihleri arasında Diyarbakır’da da gösterilecek.

Bu yıl gösterimleri Postane, Aynalı Geçit ve Tütün Deposu‘nda gerçekleşecek festivalin programında, dünyanın birçok ülkesinden 30’dan fazla film yer alırken forum, sergi ve atölyelerden oluşan bir dizi yan etkinlik de gerçekleştirilecek. Festivalin bu yılki teması ‘Cezasızlık’ olarak belirlendi.

Ana teması “cezasızlık” olarak belirlenen bu seneki festivalde, Akademi Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film dalında Britanya’yı temsil eden “Ölümüne Boşanmak” (Dying to Divorce) ile pek çok festivalden ödüllerle dönen, Adana Film Festivali’nde ise En İyi Film seçilen “Yaramaz Çocuklar” (Les Enfants Terribles) dâhil 30’dan fazla film gösteriliyor. Chloe Fairweather’ın yönettiği, bugünlerde İngiltere’deki sinemalarda büyük ilgiyle karşılanan, ülkemizdeki kadın cinayetlerinin son bulması ve faillerin cezalandırılması için mücadele veren iki avukatın hikâyesini anlatan “Ölümüne Boşanmak” Türkiye’de ilk kez Temmuz ayında Documentarist’te gösterilmişti. Kendi kardeşlerinin ebeveynleriyle yaşadığı çatışmayı anlatan Ahmet Necdet Çupur’un Fransız-Türkiye ortak yapımı olarak gerçekleştirdiği “Yaramaz Çocuklar” ise bu sene Avrupa’daki festivallerde en çok ses getiren belgeseller arasındaydı.

Festivalin Uluslararası Seçki’sinde Filipinler’den (İçerideki Domuzu Sakinleştirmek) Peru’ya (Maxima), Pakistan’dan (Bu Lekeli Şafak) Hollanda’ya (Bana Babu Diyorlar ve Mrs. Faber), İtalya’dan (Il Varco) İsveç’e (Yalnızca Şeytan Umutsuz Yaşar) pek çok ülkeden çarpıcı belgeseller seyirciyle buluşacak.

Türkiye Seçkisi’nde ise Serhat Karaaslan’ın bol ödüllü kısa filmi “Suçlular”, Mustafa Emin Büyükcoşkun’un Suruç katliamını konu alan belgeseli “Gitmek”, Etna Özbek’in Şimoni ve Hürmüz Diril’i kaybolmadan önce belgelediği “Nosema”, Ezgi Kılınçaslan’ın pandemi dönemi hikâyesi “Kısır Döngü”, Orkan Bayram’ın Kuzey Irak’ta geçen filmi “Brîndarım” dahil son dönemde üretilmiş işlerden bir seçki yer alıyor. Ceylan Özgün Özçelik’in “Kaygı” adlı ilk filmi bu yaz genç yaşta kaybettiğimiz dostumuz Nihan Katipoğlu‘nun anısına gösterilirken, yine bu yaz aramızdan ayrılan genç sanatçı Nihat Karataşlı da “Hüzün Diye Travesti İsmi Var” adlı kısa belgeseliyle anılacak. Festival, ayrıca bir kaç yıldan beri süren işbirliği çerçevesinde KuirFest’ten bir kısa film seçkisini ağırlıyor.

Bir grup sanatçının girişimiyle 10 Ekim Ankara Katliamı’nın 6. yılında katliam kurbanlarını anmak üzere sergi, forum ve atölyelerden oluşan bir dizi etkinliğe de ev sahipliği yapacak olan festivalde, Kanal İstanbul projesinin güncel durumu uzmanların katılacağı Bir Rant Projesi Olarak Kanal başlıklı forumda, kent içinde tarımsal üretim olanakları ise Adil ve Ekolojik Gıda: İmkânlar, Yöntemler, İhtiyaçlar başlıklı forumda tartışılacak.