kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK’tan çağrı

4 Mayıs 2020

2012’den bu yana ifade alanları sınırlı genç hikâye anlatıcılarının görsel üretimini destekleyen Hatırlamak ve Anlatmak için Şehre BAK, Küçük Zaman Sözlüğü projesi için yeni bir açık çağrı yapıyor.

Platformun yeni çağrısı Küçük Zaman Sözlüğü, içinden geçtiğimiz bu zor dönemde genç hikâye anlatıcılarını gündelik hayatta, evde, zamanı farklı açılardan ölçmeye ve deneyimlemeye yarayan kavram, eşya ya da durumlardan yola çıkan görsel hikâyeler üretmeye davet ediyor. “Görüntü kadar sesi, kokuyu, dokunuşu da esas alan deneyimler bütününe bakarak, fotoğraf ve video hikâyelerinizle evinizdeki zamanı ölçmeyi” öneren çağrı kısa fotoğraf ve video hikâyelerini göndermek isteyenler için 1 Haziran 2020 tarihine kadar açık.

BAK Dersleri, Kolektif Üretim Atölyesi ve Video Geliştirme Atölyesi gibi buluşmalar aracılığıyla gençlerin kendi perspektiflerinden kentlerine dair görsel hikâyeler anlatmalarını destekleyen BAK, aynı zamanda internet sitesi kanalıyla açtığı çağrılarla çevrimiçi sergiler düzenliyor, belgesel fotoğraf ve video alanında eleştirel metinler ve kaynaklar sunuyor.

Küçük Zaman Sözlüğü:

“Adını Behçet Necatigil’in bir şiirinden alan bu çağrı, küçük zaman sözlüklerimizi görsel hikâyelerle oluşturmak için bir davet. Geçmişi bugüne ve geleceğe bağlayan, gündelik hayatımızın akışını belirleyen, kişisel ve kolektif hafızamıza yön veren, aynı zamanda geçirdiğimiz ve geçiremediğimiz vakitlerin, hatıralarımızın da sahibi olan zaman… Ve zamanın içinde her birimizin açtığı parantezler. Çocukluğumuzdaki “beş dakika daha”lardan, gündelik seçimlerimizi belirleyen son kullanma tarihlerine; sohbetlerdeki “geçen gün…”lerden kuşluk vaktine, anneanne ve babaannelerimizin saatli maarif takvimlerinden, son dakika haberlerine sürekli ve yeniden icat edilir zaman.

Bu çağrı da sizden, gündelik hayatınızda, evinizde zamanı farklı açılardan ölçmenize ve deneyimlemenize yarayan kavram, eşya ya da durumlardan oluşan görsel hikâyeler oluşturmanızı bekliyor. Peşine düştüğümüz ilk anlamları, hiç fark edilmeden önümüzde duran yan anlamları ya da daha evvel karşılaşılmamış olanları gösteren ‘sözlük’ fikri ilham kaynağımız. Kenarda duran 30 yıllık vazonuzun, 30 yıllık ömründen bir anıyı ya da sevdiğiniz bir yemeğin pişme süresinde olup bitenleri madde madde anlatabilirsiniz. Görüntü kadar sesi, kokuyu, dokunuşu da esas alan deneyimler bütününe bakarak, fotoğraf ve video hikâyelerinizle evinizdeki zamanı ölçün. Bu sözlük hem size hem de karşılaştığı herkese yeni bir şey göstersin. Serinizdeki her fotoğraf ya da videonuzdaki her plan kendi küçük zaman sözlüğünüzde bir maddeye denk gelsin. 8 fotoğraf ve  1-2 dakikadan oluşan videolarınızı 1 Haziran 2020’ye kadar bekliyoruz.”