kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

‘Hayaletler’e Kazablanka’dan iki ödül

3 Şubat 2021

Azra Deniz Okyay’ın yazıp yönettiği “Hayaletler”, 27 – 31 Ocak 2021 tarihleri ​​arasında çevrimiçi gerçekleşen Kazablanka Bağımsız Filmler Festivali’nden En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleriyle döndü. Festivalin jüri başkanlığını, Fransız yönetmen, senarist ve yapımcı Manuel Sanchez yaptı.

Fas’ın Kazablanka şehrinde ilki düzenlenen festivalde, Azra Deniz Okyay, En İyi Yönetmen seçilirken, filmin oyuncularından Dilayda Güneş de En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi oldu.

Film, ayrıca geçtiğimiz hafta Çevrimiçi Film Eleştirmenleri Birliği (OFCS) tarafından ABD’de Henüz Gösterime Girmeyen En İyi 10 Film arasında gösterilen film, birliğin OFCS Ödülleri kapsamında belirlediği listede Christian Petzold, François Ozon, Gianfranco Rosi, Michel Franco, Sarah Gavron gibi yönetmenlerin son filmleriyle birlikte yer aldı.

İnternet alanında üreten film eleştirmenleri tarafından oluşan birliğin 27.’si gerçekleşen OFCS Ödülleri kapsamında açıklanan listeye “Hayaletler”in yanı sıra, Bassam Tariq’in “Mogul Mowgli” (Birleşik Krallık), Chaitanya Tamhane’nin “The Disciple” (Hindistan), Christian Petzold’un “Undine”, François Ozon’un “Summer of 85”, Gianfranco Rosi’nin “Notturno” (İtalya), Kôji Shiraishi’nin “A Beast in Love” (Japonya), Michel Franco’nun “New Order” (Meksika), Rose Glass’ın Saint Maud (Birleşik Krallık) ve Sarah Gavron’un Rocks(Birleşik Krallık) adlı filmleri seçildi.

Elektriklerin kesildiği o gün

Türkiye’nin tamamında saatlerce süren elektrik kesintisinin olduğu tek bir günde geçen ve o gün İstanbul’un Sucular mahallesinde yaşananları dört farklı karakterin birbirine geçen hikâyeleri üzerinden anlatan filmin başrollerini Nalan Kuruçim, Dilayda Güneş, Beril Kayar ve Emrah Özdemir’in paylaşıyor. Görüntü yönetmenliğini Barış Özbiçer, kurgusunu Ayris Alptekin ve sanat yönetmenliğini Erdinç Aktürk’ün üstlendiği filmin çok konuşulan müziklerini de bağımsız müzisyen Ekin Fil yaptı.