kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hayy Açık Alan’da yeni sergi: “Kent Müellifleri, Yıldız Çintay”

25 Ocak 2019

Hayy Açık Alan, 25 Ocak – 9 Mart 2019 tarihleri arasında Kent Müellifleri, Yıldız Çintay başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kent Müellifleri sergisi, ilki 2018 yılı Mayıs ayında Studio-X Istanbul’da gerçekleştirilen serinin devamı niteliğinde. İlk sergi bir dönem İzmir’in kentsel belleğinde yer almış ve bugün görselleri sosyal medyada çokca paylaşılan yapıları konu ediniyordu. Topluluk Hayy Açık Alan’da açacakları sergide bu referanslardan; eski Konak yaya üst geçidini ve İzmir’in peyzajına yayılmış olan Palmiye ve Okaliptüs ağaçlarını hatırlıyor, resimliyor.

1977 yılında Belediye Başkanı İhsan Alyanak döneminde açılarak Konak sahilyolu ile Kemeraltı’nı birleştiren ve 1993 yılında Belediye Başkanı Yüksel Çakmur döneminde kaldırılan üst geçit bugün Menemen’de yer alıyor. Sergide Konak Meydanı çevresinin nasıl yaşandığı ve hatırlandığı geçite ait eskizler ve notlar eşliğinde paylaşılacaktır. Farklı sebeplerle İzmir’e getirilen ve kente yayılmış olan iki ağaç; Palmiye ve Okaliptüs’e ait kısa bilgiler ve eskizler de serginin ikinci bölümünü oluşturuyor. Toplumsal bellek üzerine üretilmiş İzmir’den misafir projelerin ve yayınların da dönüşümlü olarak misafir olacağı sergi 9 Mart 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilir.

Adını Basmane’deki Yıldız Sineması’ndan alan Yıldız Çintay Sanat Topluluğu 2016 yılında kuruldu. Topluluk toplumsal hafıza ve mekan temsilleri üzerine çalışan bir grup sanatçıdan oluşmaktadır.

Yıldız Çintay Sanat Topluluğu: Nisan Güven, Metehan Özcan, Müşerref Şerifaki, Serap Tok, Hazal Turgut, Yahya Yazı

Misafir Sanatçı ve Gruplar: Özgür Demirci, Sultan Gökdemir, Güven İncirlioğlu, Emre Yıldız