kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Hep açık, olmayan kapı” poşe’de

27 Aralık 2018

Kadıköy, Moda’da geçtiğimiz bahar kurulan bağımsız sanat mekanı poşe, 27 Aralık 2018 – 20 Ocak 2019 tarihleri arasında Ayşe İdil İdil’in “Hep açık, olmayan kapı” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi süresince, farklı sanatçı ve müzisyenlerle ortak üretilen etkinlikler gerçekleşecek. Ses dinletisi, radyo yayını ve sesli okumaları içeren etkinlikler –sergideki çalışmalar gibi potansiyel enerji ve bilinçdışı bağlantıları açığa çıkarma görevini üstlenecek.

Ayşe İdil İdil, sergi için yeni ürettiği çalışmalarında hissetmeyi analitik bir yöntem olarak benimseyerek, arşivleme halini inceliyor ve aşina olduğumuz malzeme ve duygulara tekrar görünürlük kazandırıyor. Yerleştirmede birçok şeyin yeri veya kullanımı değişiyor, kimi ögeler ve kelimeler gün ışığına çıkarılırken kimileri suya gömülüyor; neyin ne zaman görünür olup ne zaman kaybolduğunu, bu sayede de günlük hayatı algılama biçimlerimizi irdeliyor. Evrak arşivlerinde etiket görevi gören imgeler, zamanla sönmüş mumlar ve kendini sonsuza aynalayan fotoğraflar ile kurulan düşünce akışları bazen sonsuza kadar akıyor, bazen ise cümle ortasında bitiyor.