kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hera Büyüktaşçıyan Toronto Biennial of Art’ta

30 Eylül 2019

Toronto Biennial of Art, Kanada’dan, ve dünyanın farklı yerlerinden birçok uluslararası sanatçı ve kolektifin katılımıyla 21 Eylül – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Candice Hopkins ve Tairone Bastien‘in küratörlüğünü üstlendiği etkinlikte, 20 yeni komisyon ve Toronto sahilinde veya yakınında 10 tesise kurulan 100’den fazla eser yer alacak. Bienale Türkiye’den Hera Büyüktaşçıyan da katılıyor.

Bienal, ipuçlarını dünyadaki en büyük tatlı su sisteminin bir parçası olan Ontario Gölü‘nden ve Toronto‘nun sürekli değişen sahil şeridinin çok katmanlı tarihçesinden alıyor. İkincisi, ağır sanayinin kalıntılarını, yoğun kat mülkiyeti gelişmelerini, aktif ve hizmet dışı askeri siteleri, kayıp nehirleri, imal edilmiş parkları ve insani ruhları içeren bir göç, sömürgecilik ve ticaret bölgesi olarak görülüyor.

İnsanlar, doğa ve ekonomiler arasındaki ihtimaller Bienal’in temel sorusunu şöyle ifade ediyor: “İlişki içinde olmak ne anlama geliyor?” Hem insan hem de insan dışı ilişkiler, birliği yeniden doğrulayabildiği ve ekosistemler yaratabildiği gibi, aynı zamanda kaygılara, aksaklıklara, anomiye ve yabancılaşmaya neden olabilir.