kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hera Büyüktaşçıyan’ın yeni yerleştirmesi Giuliano Gori koleksiyonunda

11 Kasım 2016

Mekâna özgü eserler koleksiyonerliği yapan İtalyan koleksiyoner Giuliano Gori, Hera Büyüktaşçıyan’ın “Echo” adlı yerleştirmesini de koleksiyonuna dahil etti. Gori’nin koleksiyonunda yer alan 70’ten fazla çağdaş sanat eseri Fattoria di Celle isimli antik villada yer alıyor.

Hera Büyüktaşçıyan’ın mekâna özgü yerleştirmesi “Echo” ise villa arazisinin zeytin ağaçları ile dolu alanında yer alıyor. Büyüktaşçıyan’ın seçtiği alan uzak geçmişten izler içeriyor; eseriyle birlikte paleontolojik ve antrolopolik fosil kalıntılarını canlandırıyor. İskelete benzeyen eser, aynı zamanda rüzgar ve güneş ile beslenen bir açık hava tünelini anımsatıyor.

Echo isimli eser aynı zamanda Giuliano Gori ve küratör Adelina von Fürstenberg’in birlikte yürüttüğü “Quattro mani” (Dört El) isimli inisiyatifin ilk parçası. Quattro Mani projesi ise “Pistoia Italian Capital of Culture 2017” projesi kasamında yürütülüyor.