kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Heritage Festival Halikarnassos başlıyor

7 Eylül 2021

TG Expo Uluslararası Fuarcılık, 7 – 12 Ekim 2021 tarihleri arasında Bodrum’da, uluslararası Herifairs çatı organizasyonunun üyesi olan kültürel miras fuarlarının katılacağı Heritage Festival Halikarnassos (Halikarnas) başıklı bir festival ve fuar düzenliyor.

Festival ve fuar, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile Bodrum Belediyesi ve Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (BESİAD) iş birliği ile gerçekleşecek. 50 sanatçının ve 45 konuşmacının yer alacağı etkinlik; sanat, zanaat, yeme-içme, konser, eğlence, tiyatro ve atölye çalışmaları ile dolu bir program sunacak.

Helenistik ve Roma devirleri için büyük öneme sahip olan ve dönemin Halikarnas şehrinin başlangıç noktası olarak kabul gören Myndos (Mindos) Kapısı, Heritage Festival Halikarnassos’un ana etkinlik alanı olacak. 6 gün sürecek olan festival, Heritage Bazaar, Feast Square ve Heritage Odeon olmak üzere ana etkinlik alanı içerisinde oluşturulan farklı bölümlerde birbirinden değişik ve ilgi çekici etkinliklere ev sahipliği yapacak.

Heritage Bazaar’da tasarım, el sanatları, sahaf kitapları, kültürel tarihten ilham alan antika, takı, cam işleme, seramik gibi alanda çalışan usta zanaatkâr, tasarımcı ve sanatçı yer alacak. Feast Square alanında organize edilecek ‘Geleneksel Lezzetler’ etkinliğinde ise Orta Asya’dan Mezopotamya’ya, Akdeniz’den Balkanlar’a uzanan Türkiye yemek arkeolojisi sunulacak. Heritage Odeon’un doğal tarihi dokusuna uygun düzenlenecek festival içeriğinde ise miras sohbetleri, sergi, animasyon ve belgesel gösterimleri, masal anlatıları ve tiyatro gösterileri olacak. Ayrıca, organize edilecek dinletiler ve şehrin farklı noktalarına yerleştirilecek enstalasyon çalışmaları kültürel mirası Bodrum’da yeniden canlandıracak. Festivale özel düzenlenecek gastro ve turizm turları keşfedilmemiş tatları ve yerleri referans isimlerle deneyimle fırsatı sunacak.

Etkinlikler; Bodrum Kalesi, Bodrum Açık Hava Sahnesi, Antik Tiyatro, I. Artemisa ve Mausolos Sergi Salonları, Aya Nikola Kilisesi, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü gibi Bodrum’un farklı bölgelerinde gerçekleştirilecek.