kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı başlıyor

22 Haziran 2021

TG Expo Uluslararası Fuarcılık A.Ş. tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle düzenlenen Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı, bu yıl 5. kez, 23 – 25 Haziran 2021 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek.

Avrupa’nın en büyük kültürel miras fuarlarından biri olan Heritage İstanbul; koruma, restorasyon, arkeoloji, müze ve kütüphanecilik sektörlerini İstanbul’da bir araya getirecek. Fuara, 36’sı yurt dışından, toplam 131 firma katılıyor. İtalya ve Avusturya’dan oluşan iki ülke pavyonu kurulacak olan fuarda,;Belçika, İsveç ve Nijerya olmak üzere toplam beş farklı ülkeden katılımcılar yer alacak. Fuarın yanı sıra konferansta 26 oturum, miras bölümünde 21 sohbet ve 8 atölye çalışması yapılacak.

‘Geçmişe Gelecek Sağla’ mottosuyla kültürel zenginliğimizi ve insanlığa miras kalan değerleri yaşatarak, bunların korunması ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarılmasını ülke ve dünya gündemine taşımak amacıyla düzenlenen, kültürel miras paydaşlarının buluşma noktası Heritage İstanbul Fuar ve Konferansı‘nda iki yeni sponsorluk alanı oluşturuldu. Nesiller boyu yaşayacak güçlü markaların katılımcısı olacağı “Bize Miras Marka” bölümünün bu yılki onur konuğu, Ali Muhiddin Hacı Bekir markası olacak. Kendi içinde oluşturduğu “Yaşayan Müze” konsepti ile hem konferans oturumuna, hem de miras sohbetlerine katılacak olan Ali Muhiddin Hacı Bekir yetkilileri, somut olmayan kültürel mirasa yönelik yaptığı eşsiz katkılardan ve 244 yıl boyunca Türkiye şekerleme mutfağına damga vuran tatlılarının sırrından ziyaretçilerle bahsedecek. “Doğal Miras” bölümünde ise, anıtsal nitelik taşıyan ve korunmaya değer yüzlerce yıllık zeytin ağaçlarını kayıt altına alarak önemli bir projeyi yürüten Komili, anıt zeytin ağaçlarının binlerce yıllık köklerinin hikâyesini anlatacak.

Konferans programında ayrıca, Geçmişe Bakmak, Geleceğe Bakmak başlıklı konuşmasıyla Tabanlıoğlu Mimarlık Kurucu Ortağı Murat Tabanlıoğlu, Kadim Bilgiler ve İleri Teknolojinin Harmanı başlıklı konuşmalarıyla moda tasarımcıları Ezra ve Tuba Çetin, Gastronomide Kültürel Miras başlıklı konuşması ile Gastronomi Derneği Başkan Gürkan Boztepe, Sıra Dışı Bir Devlet: Selçuklu başlıklı konuşması ile arkeolog Nezih Başgelen ve tarihçi, yazar İlber Ortaylı, Kültürel Miras Muhafazası ve ABD Diplomasisi başlıklı konuşması ile de Kültürel Miras Diplomasi Uzmanı Dr. Andrew C. Cohen yer alacak.