kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Heroes – Şehitler gösterim ve söyleşisi SALT Beyoğlu’nda

24 Nisan 2019

SALT Beyoğlu, 26 – 28 Nisan 2019 tarihleri arasında Köken Ergun‘un Heroes – Şehitler başlıklı ilk uzun metrajlı filmine ve gösterim kapsamında Köken Ergun ve Zeynep Sayın ile gerçekleştirilecek bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor.

Çanakkale Savaşları odağında şehitlik ve kahramanlık kavramlarını inceleyen Heroes – Şehitler, Köken Ergun tarafından üç yılı geçkin bir sürede hazırlandı. Sanatçının ilk uzun metrajlı filmi, ilk kez 2018’de Sidney’deki Artspace’te gösterildi. 


Gelibolu Yarımadası’nda elliden fazla turu kayıt altına almadan önce bölgeye ziyaretler gerçekleştiren Ergun, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda’dan tur rehberleriyle yakın bir çalışma yürüttü. Rehberlerin savaş tasvirleri, turlara katılanların görüşleri ve kostümlü temsilî canlandırmalardan görüntüleri bir araya getiren film, ayrı kültürlerin ortak bir tarihi nasıl deneyimlediği, yorumladığı ve aktardığına dikkati çekiyor.

Heroes – Şehitler‘in SALT Beyoğlu’ndaki çoklu gösterimleri kapsamında, sanatçı ile Leipzig Güzel Sanatlar Akademisi’nde (HGB) misafir öğretim görevlisi Zeynep Sayın 27 Nisan’da Açık Sinema’da bir söyleşi yapacak.