kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Hollanda’nın uluslararası kültür politikasında öncelikli ülkelerden biri Türkiye

24 Şubat 2021

Hollanda, 2021 – 2024 uluslararası kültür politikası ve finansman olanaklarını açıkladı. Türkiye, 2021 – 2024 dönemi için kültür açısından öncelikli ülkelerden biri oldu ve Hollandalı ortaklarla işbirliği içinde Türkiye’deki projeleri destekleme, kuruluşlara, tasarımcılara ve sanatçılara tavsiyelerde bulunma ve Hollanda’daki ziyaretçi programlarını kolaylaştırma imkânları sunuluyor.

Sürdürülebilir bağlantılara katkıda bulunmak genel amacı ile Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu‘nun 2021 – 2024 dönemi öncelikleri şunlar:

1) Türkiye’de Hollanda kültür-sanat varlığını desteklemek ve Hollanda ve Türkiye’den sanatçılar, tasarımcılar, uzmanlar ve kültürel kuruluşlar arasında aşağıdakilere odaklanarak işbirliğini teşvik etmek:

 • Sahne sanatları (müzik dâhil)
 • Film (festivaller)
 • Görsel sanatlar (fotoğrafçılık dâhil)
 • Tasarım (mimari, dijital kültür dâhil tüm disiplinler)

Bu hedef, kültürel etkinliklerin, sanatçıların, bilginin ve uzmanlığın uluslararası değişimini teşvik eder, kültürü korumak ve ona erişim sağlamak için yollar açar. Bu amaçla, çeşitli fonlar, enstitüler ve Hollanda’dan birkaç diğer tarafla yakın işbirliği yapılacak.

2) Sanat, kültürel miras ve kültür yoluyla bağlantılar kurmak.

Proje başvuruları için önemli açıklamalar:

 • Lütfen başvuru formunuzu projenizin başlangıç ​​tarihinden en az 6 hafta önce teslim etmeniz gerektiğini unutmayın.
 • Daha derin ve daha uzun vadeli bir kültürel alışverişi (kapasite geliştirme, atölye çalışmaları, ustalık sınıfları veya eğitmen eğitimi gibi) ve/veya birden fazla şehirde (bir tur gibi) programlamayı içeren projeler değerlendirme sırasında daha yüksek puan alır.
 • Hollanda kültürü, kültür enstitüleri ve/veya Hollandalı (Hollanda temelli) sanatçılar ile açık bir bağlantı olmalıdır.
 • Başvuruya ayrıntılı bir bütçe eklenmeli ve 1000 Euro’nun üzerindeki kalemlerin açıklanması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin, bütçe dâhilinde kendi kendine yatırım içeren net bir mâli teminat planına sahip olması önemlidir. Bir proje için alınan hizmet sponsorlukları, mâli sponsorluklar ve/veya ekstra fonlar, ayrıntılı bütçe içerisinde açıkça belirtilmelidir.
 • Hollanda’da, Türkiye’deki ve/veya Türkiye’den ortaklarla kültürel projeleri desteklemeye açık çeşitli fonlar bulunmaktadır. Burada fonlar, ikametler ve hareketlilik programlarına genel bir bakış bulabilirsiniz: Dutch Culture Cultural Mobility Funding Guide.
 • Lütfen bu tür fonlar için başvurunuzu başlangıç ​​tarihinden birkaç ay önce (genel olarak) teslim etmeniz gerektiğini unutmayın. Belgede farklı fonlar ve hibeler için son tarihleri ​​bulabilirsiniz.