Hürriyet Gösteri dergisi 40. yılında yenilendi

19 Aralık 2019

Hürriyet tarafından çıkarılan sanat ve edebiyat dergisi Gösteri, 40. yılında yeni bir tasarım ve içerik politikasına kavuştu. 40 yıldır sanatın her alanına; usta kalemlerin yazıları, gündem yaratan konuları ve eleştirileriyle yön veren Gösteri, basının en önemli değerlerinden biri olarak modern bir yorum kazandı.

Hürriyet Gösteri, günün değişen yayıncılık anlayışına göre kavramsal bir tasarım yeniliği yaptı. Süreli yayınlarla içerik takibi yapan okurların ilgisini ve beğenisini kazanacak görsel-tipografik dil oluşturan dergi, yazı içeriğini destekleyen illüstratif öğelere de sayfalarını açtı. Kurulduğu günden bu yana Türkiye basınının duayen isimlerinden Doğan Hızlan’ın Genel Yayın Yönetmenliği’ni yürüttüğü, Hami Çağdaş’ın Yazı İşleri Müdürü olduğu derginin yeni logosu da Hızlan’dan bir iz taşıyor. Hızlan’ın karakteristik eşyası papyon, derginin logosuna taşındı ve “Ö” harfi papyon ikonuyla desteklendi.

Hürriyet Gösteri, yenilenen ilk sayısında; Arife Kalender’in Bir Uzun Gökyüzü kitabının söyleşisi, Ülkü Tamer’in ‘Bruegel’ şiirinin aldığı ilham üzerine eserlerin izinden giden bir eleştiri yazısı, Mehmet Emin Uludağ’ın şiirin dayanağına dair tarihsel bir yolculuğa çıkaran makalesi, Sevgi Soysal’ın ‘Tekliğin Türküsü’ adlı şiirsel öyküsünün incelemesi, Mehmet Yalçın’ın Sinan Oruçoğlu’nun ‘Yerin Çektiği’ eserinin eleştirisi, Selim İleri’nin Yarın Yapayalnız adlı kitabına derinlemesine bir yolculuk gibi edebiyat çalışmaları konu alıyor.

Hürriyet Gösteri, gelecek aylarda; kapak görselleri ve kapak konusu kapsamında “kavramsal, illustrasyonlar” olarak ilerleyecek ve bütünlük sağlanarak dergi koleksiyoncularına sürekli bir bütünlük sağlanacak.