kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Rotary Sanat Fonu’ndan yeni açık çağrı

8 Mart 2022

İstanbul Rotary Kulübü tarafından 2010-2011 döneminde İstanbul Rotary Sanat Ödülü Yarışması ve Sergisi adı ile başlatılan ve geçtiğimiz yıl İstanbul Rotary Sanat Fonu‘na evrilen hibe programı, yeni açık çağrısını yapıyor. Son başvuru tarihi 20 Nisan 2022.

Fon, mevcut yapıtlar üzerinden yapılacak bir değerlendirme yerine, sanatçıların henüz proje aşamasındaki çalışmalarının gerçekleşmesine destek vererek yerel sanat üretimi konusunda yeni imkânlar sunmayı amaçlıyor. Önemli bir fon bütçesi ayrılmasının yanı sıra seçici kurulda yer alan sanat dünyamızın deneyimli isimleri, ihtiyaç duymaları hâlinde, genç sanatçılara rehberlik edecek. Yapıtların üretim sürecinde ise, herhangi bir disiplin ve malzeme kısıtlaması olmayacak.

Fon için İstanbul Rotary Kulübü’ne başvuracak sanatçılardan, çalışmalarını örnekleyen yapıtların yer aldığı bir portfolyo ve fon projelerini anlatan bir başvuru dosyası isteniyor. Bu dönem seçici kurulda Aydın Harezi, Ayda Elgiz Güreli, Ayşe Umur, Başak Şenova, Fatoş İrwen, Hera Büyüktaşçıyan, Işın Önol, İpek Duben, Murad Andaç, Nural Denker ve Özalp Birol yer alıyor.

Fon, ilk yılında farklı disiplinlerden sekiz sanatçıya üretimleri için destek verdi. Fondan destek alan sanatçılar Tayfun Serttaş, Mehmet Ali Boran, Eda Sütunç, Esra Oskay, İrem Tok, Ömer Paker, Zeynep Merve Çiçek ve Kıvılcım Güngörün oldu.