kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

I ME CE’den yeni sergi: “MIZIKÇISIN SEN”

27 Mayıs 2021

I ME CE, 27 Mayıs – 27 Haziran 2021 tarihleri arasında Meşrutiyet Caddesi NO: 67’deki Passage Petit-Champs’ta, seramik sanatçısı LÜTFÜ’nün “MIZIKÇISIN SEN” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

“MIZIKÇISIN SEN”, 2019 yılındaki I ME CE 1.0 sergisinden bu yana LÜTFÜ’nün tasarladığı işlerin üretimine geniş bir zaman ayıran ve seramikte “hata payı”na yer veriyor.

Sergi, insanlığın ortak hafızasında yer etmiş plastik ördek ve sarı mutfak bezini odağa alıyor. Nesnelere atadığımız sınıfsal özellikler tartışılırken kimlik, tanımlamanın dışına çıkma isteği ve bu istekle baş etme çabası sanatçının doğduğu ve büyüdüğü ev bağlamında hikâyeleşiyor. Sergiye giriş anından itibaren başlayan hikâye; patavatsız, plastikten seramiğe dönüşmüş bir ördeğin oyun bozanlığını gözler önüne seriyor.

Materyaller arasında geçiş yapmaktan çekinmeyen LÜTFÜ, plastik ördek ve sarı mutfak bezine yüklenen karakteristik özellikleri yeniden tanımlayarak izleyiciye alternatif bir bakış açısı sunuyor. Seramik, sarı mutfak bezi ve Amerikan bezi gibi malzemelerin bir arada kullanıldığı sergide yer alan on iki sanat eseri bir oda bütünlüğünde yerleşime sahip.