kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

IdentityLab Sessions, kimlik ve mekan ilişkisine odaklanacak

6 Mayıs 2016

Maumau ve Verkstad Konsthall tarafından düzenlenen ve iki gün sürecek “IdentityLab Sessions” etkinliği, Türkiye ve İsveç’ten kimlik konuları üzerine çalışan sanatçıları bir araya getirecek.

20-21 Mayıs tarihlerinde İsveç Konsolosluğu, DEPO ve Galata Rum Okulu’nda gerçekleşecek etkinlikte, kimlik ve mekan arasındaki ilişki ve bu ilişkinin çeşitli sanat pratikleri üzerindeki etkisine odaklanılacak.

Küratörlüğünü Naz Cuguoğlu ve Susanne Ewerlöf üstlendiği etkinliğe Fikret Atay, Nancy Atakan, Hera Büyüktaşçıyan, Elmas Deniz, Işıl Eğrikavuk, Katarina Pirak Sikku, Liv Strand, Can Sungu, Lisa Torell, ve Ferhat Özgür katılacak.

Çukurcuma’da bulunan Maumau, farklı disiplinlerden sanatçıların sanat üretimi için alan sağlayan bağımsız bir sanat platformu.  Verkstad Konsthall da aynı şekilde İsveç’te yerleşik bir çağdaş sanat platformu olarak varlığını sürdürmekte.

Kimlik konusu üzerine enteraktif bir platform oluşturmayı amaçlayan IdentityLab ekibi ise, bu etkinlik aracılığıyla farklı bakış açılarına sahip sanatçıları ve sanat profesyonellerini bir araya getiriyor. IdentityLab, İsveç ve Türkiye’den farklı azınlık gruplarını temsil eden ve alışılmadık mekanları ziyaret eden sanatçıların toplumdaki rolüne dair bir tartışma ortamı yaratmayı amaçlıyor.

IdentityLab, Tandem Kültür Yöneticileri Değişimi Türkiye Avrupa Birliği projesi olarak ortaya çıktı. Sanatçı Liv Strand, Can Sungu ve küratör Naz Cuguoğlu, Susanne Ewerlöf’ten IdentityLab ekibi, kimlik ile ilgili konuları bu güne dek Stockholm, Jokkmokk, Norrköping (İsveç), İstanbul ve Batman’da da sanatçılar ile birlikte ele almıştır.