kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

III. Milli Kültür Şûrası sona erdi

7 Mart 2017

27 yıl aradan sonra bu yıl 3. defa 3 – 5 Mart tarihleri arasında İstanbul‘da toplanan Milli Kültür Şûrası sona erdi. Şûra kapsamında düzenlenen oturumlara Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı başkanlık yaparken; Alev Alatlı, Hasan Celal Güzel, İbrahim Kalın, Mehmet Genç, Ahmet Güner Sayar, Atilla Koç, Doğan Hızlan ve İlber Ortaylı oturumlarda konuşmacı olarak yer aldı.

“Türkiye’nin zengin kültürel birikimini daha da zenginleştirmek ve yeni kültür politikalarına yön vermek üzere gerçekleştirildiği” belirtilen 3. Millî Kültür Şûrası sonuçlandı. Şûra, toplumun her kesiminden kültür ve sanat hayatının önemli isimlerini üç gün boyunca bir araya getirdiğini iddia etse de, oturumlara katılan isimler arasında toplumun ve kültür-sanat hayatının tüm paydaşlarının yer almadığı, hatta alanın birçok önemli isminin davet bile edilmediği öğrenildi.

Şûra kapsamında üzerinde durulan konular ise şu başlıklarla belirtildi: Dil zenginliği, insan haysiyeti, toplumsal doku, şehirlerin kültürel kimliği ve envanter çalışması.

Komisyon ana başlıkları ise; kültür politikaları, kültür diplomasisi, kültür ekonomisi, kültür varlıkları, müzeler ve arkeoloji, sahne sanatları, sinema – radyo – televizyon, müzik, görsel sanatlar, dil ve edebiyat, yayıncılık ve kütüphanecilik, medya ve kültür, çocuk ve kültür, mimari ve kültür, şehir ve kültür, yerel yönetimler ve kültür, yurtdışı Türkleri ve kültür, aile ve kültür olarak sıralanıyor.