kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İKSV, Leyla Gencer’i anıyor

10 Eylül 2018

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 20. yüzyılın en önemli opera sanatçıları arasında gösterilen, vefat ettiği 2008 yılına kadar İKSV’nin Mütevelliler Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Leyla Gencer’i ölümünün 10. yılında özel etkinliklerle anıyor.

Küratörlüğünü Yekta Kara’nın üstlendiği “Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık” başlıklı sergi 11 Eylül’de kapılarını açarken; İKSV, Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından düzenlen 9. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final serisi 23–28 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. Senaryosunu Zeynep Oral’ın yazdığı, Selçuk Metin’in yönetmenliğindeki Leyla Gencer belgeseli ise yıl sonunda izleyicilerle buluşacak.

“Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık”

11 Eylül – 10 Ekim, Borusan Müzik Evi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık sergisi, vefatının onuncu yıldönümünde büyük soprano Leyla Gencer’in yaşamına samimi bir bakış sunarken sanatçının incelikli, duygu dolu kişiliğine saygı duruşunda bulunacak. Prof. Yekta Kara’nın, Leyla Gencer’in kişisel eşyalarından hazırladığı özel bir seçkiyi, büyük sopranomuzun yaşamının farklı kesitlerinden kayıtlarla bir araya getirdiği sergi, Borusan Sanat’ın katkılarıyla Borusan Müzik Evi’nde gerçekleştirilecek.

Leyla Gencer, kendine özgü yorumları, üstün oyunculuğuyla hayat verdiği karakterlere kattığı farklı boyutlarla seyircide hayranlık uyandıran, opera sanatçılığının sadece ses ve teknikten ibaret olmadığını kanıtlayan, araştırmacı kişiliğiyle arşivlerde sıkışıp kalmış birçok operayı bulan ve yeniden yorumlayan; tiyatroların repertuvarlarına kazandıran, gençlere ışık tutan bir isim. Kendisiyle birlikte çalışma fırsatı bulmuş, 35 yıl süreyle İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sırasıyla solist sanatçı, müdür ve genel sanat yönetmeni ve başrejisör olarak çalışan ve halen MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Opera Anasanat Dalı’nda ki eğitmenlik görevini yürüten Prof. Dr. Yekta Kara, bu sergide Avrupa sahnelerini fetheden, klasik müziğin mabedi sayılan La Scala Tiyatrosu’nda 25 yıl boyunca primadonna olarak sahneye çıkan soprano Leyla Gencer’in sanatına olan adanmışlığa dikkat çekiyor.

Leyla Gencer: Primadonna ve Yalnızlık” başlıklı sergi, Borusan Sanat’ın katkılarıyla 11 Eylül–10 Ekim tarihleri arasında Borusan Müzik Evi’nde Pazar günleri hariç, saat 10.00–18.00 arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Opera dünyasının yeni yıldızları İstanbul’dan yükselecek: 9. Leyla Gencer Şan Yarışması final serisi 23–28 Eylül’de İstanbul’da

İKSV, Borusan Sanat ve La Scala Tiyatrosu Akademisi tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenecek Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final serisi, 23–28 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek. 9. Leyla Gencer Şan Yarışması final serisinde, Uzakdoğu’dan Amerika’ya 15 ülkeden, aralarında Türkiye’den de 14 sanatçının bulunduğu toplam 44 şancı yarışacak.

Üç etaplık final serisinde, halka kapalı gerçekleştirilecek çeyrek finalin ardından, 26 Eylül Çarşamba günü 11.00-17.00 saatleri arasında Süreyya Operası‘nda yapılacak yarı finalde, finalde yarışacak sekiz şancı belirlenecek. 28 Eylül Cuma akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirilecek final galasında ise jüri, üç büyük ödülün sahibini belirlerken, dinleyiciler de oylarıyla Leyla Gencer Halk Ödülü’nün sahibini seçecekler.

Leyla Gencer Belgeseli

Leyla Gencer Arşivi’ni bünyesinde bulunduran İKSV, vefatının 10. yılında Leyla Gencer’i daha da yakından tanıma fırsatı yaratmak adına arşivindeki verilerden de yararlanarak hazırlanan belgesel projesini de izleyiciyle buluşturacak. İKSV prodüksiyonu, Ahmet Erenli ve Yekta Kara danışmanlığında hazırlanan belgeselin senaryosu Zeynep Oral’a aitken yönetmenliğini de Selçuk Metin üstleniyor.

Çekimleri Milano ve İstanbul’da gerçekleştirilen, Aralık ayında gösterimi planlanan belgeselde Leyla Gencer’le birlikte çalışma fırsatı bulmuş, kendisini tanımış isimlerle yapılan özel röportajlar da yer alıyor. Müzikolog ve eleştirmen Lorenzo Arruga, yazar Franca Cella, La Scala Tiyatrosu Akademisi kurucusu Carlo Fontana, San Carlo Operası Yöneticisi Rossana Purchia,, yönetmen Ferzan Özpetek, Sferisto Operası Sanat Yönetmeni olan ve Gencer’in uzun yıllar operalarında birlikte çalıştığı dekoratörü Pier Luigi Pizzi, 9. Leyla Gencer Şan Yarışması Jüri Başkanı Renato Bruson, Leyla Gencer Şan Yarışmalarına katılan Simge Büyükedes, Asude Karayavuz ile 4. Leyla Gencer Şan Yarışması birincisi soprano Nino Machaidze, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Yekta Kara, La Scala Tiyatrosu Akademisi Müzik Departmanı Yöneticisi Daniele Borniquez belgeselde yer alan isimlerden.