İKSV ve MARKA işbirliğiyle “İstanbul’un Birleştirici Gücü Kültür-Sanat” çalıştayı düzenlendi

18 Aralık 2019

20. yılında İstanbul markasını merkezine alan MARKA Konferansı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ile iş birliği yaparak İstanbul’un kültür-sanat hayatı ile ilgili bir çalıştay gerçekleştirdi.

17 Aralık Salı günü Çırağan Sarayı‘nda düzenlenen  çalıştayda ‘Dünyanın değişen sanat atmosferinde İstanbul nereye konumlanacak?’ sorusuna yanıt arandı. İstanbul’un kültür sanat hayatını şekillendirecek çalıştayın sonuçları MARKA Konferansı’nda açıklanacak.

İstanbul’un kültür sanat alanında onu diğer metropollerden ayıran marka değerlerini ortaya koyup, bu değerleri yükseltecek bir kültür-sanat çerçevesi arayışı doğrultusunda İstanbul’u kültür-sanat alanında farklılaştırmak, benzersiz bir noktaya taşımak, bu alandaki gücünün sürekliliğini sağlamak amacıyla ‘Marka Konferansı’na doğru: İstanbul’un Birleştirici Gücü Kültür-Sanat’ çalıştayı gerçekleştirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Hülya Muratlı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, BKM Genel Müdürü Zümrüt Arol Bekçe, İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten, Pera Müzesi Genel Müdürü Özalp Birol, Yapı Kredi Kültür Sanat Genel Müdürü Tülay Güngen, Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı, sanatçılar Halil Altındere ve Seçkin Pirim, küratör ve sanat eleştirmeni Vasıf Kortun’un katılımcı olarak yer aldığı çalıştayda “Dünyanın değişen yeni sanat atmosferindeki İstanbul nereye konumlanacak?” sorusuna yanıt aradı.

Çalıştaydan sonra ise MARKA Konferansı’nın yaratıcısı Ayşegül Yürekli Şengör ve İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ev sahipliğinde, Museum of Modern Art (MoMA) Direktörü Glenn D. Lowry‘nin katılımıyla kokteyl gerçekleştirildi.

İstanbul’un kültür sanat hayatını şekillendirecek çalıştayın çıktılarını İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak ve İKSV Kültür Politikaları Çalışmaları Direktörü Özlem Ece, MARKA Konferansı’nın ikinci gününde 19 Aralık’ta ‘İstanbul’un Birleştirici Gücü: Kültür Sanat’ oturumunda açıklayacak.