kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İKSV’den 50. yılda özel bir gala

31 Mayıs 2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) 50. yılında, festivallerde yer alacak genç sanatçıların üretimlerini desteklemek ve vakfın, Türkiye’nin kültür-sanat yaşamını zenginleştiren çalışmalarına güç vermek amacıyla bir gala gecesi düzenledi. 24 Mayıs 2022 tarihinde Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’un desteğiyle gerçekleştirilen İKSV 50. Yıl Özel Galası’na, iş, sanat ve medya dünyasından pek çok isim katıldı.

İKSV 50. Yıl Özel Galası’na katılım için toplanan bağışlarla oluşturulacak fon, önümüzdeki yıllarda festivallerde yer alacak genç sanatçıların üretimlerine destek vermek amacıyla kullanılacak. Halit Ergenç’in özel sunuşuyla başlayan İKSV 50. Yıl Özel Galası’nda dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Christie’s tarafından, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’na katkı sağlamak amacıyla bir destek yarışı da yapıldı. Cem Yılmaz’ın da katılımıyla renk kattığı destek yarışının ardından Kenan Doğulu, İKSV 50. Yıl Gala Orkestrası eşliğinde sahne aldı.

İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı vakfın 50. yılını kutlamaktan dolayı mutluluğunu ifade ederek şunları söyledi: “Nejat Eczacıbaşı’nın kurduğu bir hayalin somutlaşmasıyla çalışmalarına 1972 yılında başlayan İKSV, ilk İstanbul Festivali’ni düzenlediğinden bu yana elli yıl geçti. İKSV olarak Türkiye’nin kültür-sanat yaşamının geçmiş elli yılında önemli izler bıraktık. Şimdi hedefimiz, kültür-sanatın yarınında da iz bırakabilmek. Tıpkı bu akşam olduğu gibi, farklı paydaşlarla dayanışma içinde yeni sanat üretimlerini desteklemek istiyoruz. Bir diğer odağımız da gençler. Gençlerin hayaller kurmalarını, kendilerini geliştirmelerini, dünyalarını zenginleştirmelerini, bunun için de kültür yaşamına katılmalarını çok önemsiyoruz. Kültür-sanatla beslenen bir toplumun aynı zamanda mutlu bir toplum olduğunu biliyoruz. Renkli, çoksesli, uluslararası bağları kuvvetli, geleceğe dair umut besleyen ve besleten, üretkenliği ve yaratıcılığıyla adından söz ettiren bir Türkiye’ye ulaşmak içinse kültür kurumlarına çok önemli görevler düşüyor. Bu yöndeki en güçlü kaynağımız da gençler.”

Eczacıbaşı, konuşmasında geceye destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, “İKSV elli yıldır siz değerli dostlarının, kültür-sanata destek vermeyi öncelikleri arasına koyan kişi, kurum ve kuruluşların, Lale Kart üyelerinin, izleyicilerinin, sanatçıların sayesinde burada. Ellinci yılımızı sizinle birlikte kutlamaktan büyük mutluluk duyuyor, birlikte İKSV’yi en iyi şekilde yarınlara taşıyacağımıza gönülden inanıyoruz,” dedi.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve ardından Four Seasons Hotels İstanbul Kıdemli Genel Müdürü Tarek Mourad da gecede kısa birer konuşma yaptı.

İKSV 50. Yıl Özel Galası’nda vakfın 2007’den bu yana koordinasyonunu üstlendiği Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’na kaynak yaratmak amacıyla bir destek yarışı da gerçekleştirildi. Dünyanın önde gelen müzayede evlerinden Christie’s tarafından yönetilen destek yarışında daha önce Türkiye Pavyonu’nda yer alan sanatçılardan Cevdet Erek, Ayşe Erkmen, İnci Eviner, Ali Kazma ve Sarkis’in bu amaç için bağışladığı eserler yer aldı. Cevdet Erek’in C19.Ö. 2019 – C19.S. 1 Cetveli, 2021, Ayşe Erkmen’in Toparlanmışlar, 2014, İnci Eviner’in İlk Öpücük, 2022, Ali Kazma’nın Hat (Rezistans Serisi), 2013 ve Sarkis’in 20150 Respiro, 2022 adlı eserleri destek yarışında Venedik Bienali Türkiye Pavyonu için sanatseverlerle buluştu. İKSV 50. Yıl Özel Galası’ndaki destek yarışında, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’na toplam 2.330.000 TL katkı sağlandı.

Destek yarışını Christie’s adına Christie’s’in Uluslararası Direktörü, Dijital Avrupa Başkanı ve 20. yüzyıl sanatı uzmanı Beatriz Ordovas yönetti. İKSV’nin 50. yılındaki kaynak geliştirme etkinlikleri, 14 Ekim 2022’de Christie’s işbirliğiyle Frieze haftası kapsamında Londra’da düzenlenecek uluslararası müzayedeyle devam edecek.

Akustik ve elektrik gitarlardaki şef Can Şengün yönetiminde, davulda Volkan Öktem, keyboard ve piyanolarda Tolga Kılıç ve Mustafa Haybat, bas gitarda Alp Ersönmez ve vokallerde Bade Karakoç’tan oluşan İKSV 50. Yıl Gala Orkestrası, geceye katılan konuklara keyifli anlar yaşattı. Gecenin sürprizini ise 29 yıllık müzik hayatında unutulmaz başarılara imza atan Kenan Doğulu yaptı. 50. Yıl Gala Orkestrası eşliğinde en sevilen şarkılarını seslendiren Kenan Doğulu, bu önemli gecesinde İKSV’ye destek verdi.

Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’un mekân sponsoru olarak desteklediği İKSV 50. Yıl Özel Galası, Pernod Ricard Türkiye, Christie’s, dDf ve Mey|Diageo’nun değerli katkılarıyla gerçekleştirildi. Gecenin organizasyonu dDf; prodüksiyon Altınçizme, multimedya içerik tasarımı Illusionist İstanbul; grafik tasarımı BEK tarafından gerçekleştirildi. Gecede gösterilen İKSV 50. Yıl filmi Selçuk Metin tarafından hazırlandı. İKSV 50. Yıl Gala Orkestrası’nın smokinleri ise Damat Tween imzalıydı. Geceye katkıda bulunan kurumlar arasında Amerikan Hastanesi ve Anadolu Efes de yer aldı. Eczacıbaşı Holding A.Ş., Borusan Holding, Hitay Holding A.Ş., Koç Holding A.Ş., Aktif Yatırım Bankası A.Ş., Anadolu Efes, BBVA Suiza SA, Can Holding, Ciner Yayın Holding A.Ş., Firuze & Topaz Restaurant, Monkey Bar, Google Türkiye, The Marmara Group, McKinsey & Company, Mercedes-Benz Otomotiv, Öner Kocabeyoğlu, Paloma Hotels & Club Marvy, Paribu, Tekfen Holding, TİMS Productions – Timur Savcı ve Zafer Yıldırım ise gecede onar kişilik masaları sahiplenerek bağışta bulundular.