kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İKSV’nin internet sitesi artık daha erişilebilir

8 Nisan 2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) İstanbul Bölgesel Ofisi ile Koç Holding işbirliğinde hayata geçirilen ve sivil toplum kuruluşlarının dijital dönüşüm süreçlerini destekleyerek etki ve erişimlerini artırmayı amaçlayan BOOST Sivil Toplum Teknoloji Hızlandırma Programı’nın sağladığı 24 haftalık eğitim ve 10 bin dolarlık fon desteğiyle gerçekleştirilen projesi kapsamında Erişilebilir Her Şey‘in danışmanlığında internet sitelerini erişilebilir hâle getirdi.

İKSV, düzenlediği etkinlikler ve gerçekleştirdiği çalışmalara dair bilgilerin yer aldığı internet sitesi ve bu adrese bağlı tüm alt sayfaları, fiziksel farklılıkları nedeniyle bilgi ve iletişim teknolojisine erişimde dezavantajlı kullanıcılar için daha erişilebilir hâle getirdi. Projenin ilerleyen aşamalarında ise İKSV internet sitelerinin, her engel grubu için fiziksel, iletişimsel ve içeriksel erişilebilirlik standartlarını karşılayabilmesi hedefleniyor.

İKSV, İstanbul Müzik, Film, Caz, Tiyatro Festivalleri, İstanbul Bienali, Salon İKSV ve Lale Kart’ın internet siteleri, erişilebilirlik eklentisiyle, görme engelli ve/veya görme zorluğu çeken kullanıcılar için ulaşılabilir ve kullanılabilir hâ le getirildi. İKSV internet sitesi ve bu adrese bağlı tüm alt sayfalara erişilebilirlik menüsü eklendi. Projenin ilk adımı olarak yüklenen bu eklenti, görme engelli ve/veya görme zorluğu çeken ziyaretçilere sayfa içeriğini seslendirme, metin boyutu ve satır yüksekliğini değiştirme, kontrast ayarlama, imleç büyütme, okuma maskesi veya okuma kılavuzu gibi seçenekler sunuyor. İKSV, bu eklentiyle, Türkiye’de görme zorluğu yaşayan 1 milyondan fazla kişinin İKSV’nin internet sitesine erişimini kolaylaştırmayı amaçlıyor.