kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Institut Valencià d’Art Modern’de Gülsün Karamustafa sergisi

31 Temmuz 2020

İspanya’da Valencià’da yer alan Institut Valencià d’Art Modern’de (IVAM), 29 Temmuz – 18 Ekim 2020 tarihleri arasında Jose Miguel G. Cortés küratörlüğünde gerçekleşecek Gülsün Karamustafa‘nın kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sanatçının geçmişten bugüne birçok eserine kapsamlı bir biçimde yer veren bu sergi, farklı toplum ve kültürler arasında ördüğü çoklu bağlantılara odaklanıyor.

Erkek Ağlamaları (2001), Meydanın Belleği (2005), Fragmanları / Fragmanlamak (1999), Kronografya (1994), Çevrimiçi Tapınak (2011), Güllerim Tahayyüllerim (1998 / 2013), Zihnimin Kafesi / Trellis of My Mind (1998 / 2014) gibi başlıca eserlerinin de yer aldığı sergi, iki şehir arasındaki kültürel diyalogları, bireysel ve toplumsal düzlemde yaşanan ortak deneyimleri konu ediniyor.

Daha önce de, 1998 yılında mekâna özgü ürettiği Pekiştirilmemiş Görüntüler projesi kapsamında Karamustafa, Valencia’nın Sagunto kentindeki restore edilmiş Antik Roma Tiyatrosu’nda travestilerin ve transseksüel bireylerin yakın çekim fotoğraflarını balkon altlarında sergilemişti. Bu proje ile sanatçı, şehirde özel ve kamusal alanların, görünür ve görünmez olanın, aynı zamanda İstanbul ve Valencia gibi metropol şehirlerde yaşanan bireysel hayatların cinsiyet, hafıza ve kimlik olguları üzerinden izini sürmüştü.