kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

International Studio & Curatorial Program’dan açık çağrı

31 Ocak 2017

International Studio & Curatiorial Program (ICSP), 1 Eylül – 30 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek misafir sanatçı programı için açık çağrı yaptı. Programa Türkiye’den katılacak sanatçı SAHA’nın desteğiyle ağırlanacak. SAHA’nın desteği; ISCP’ye katılım ücreti, özel bir stüdyo, seyahat, yaşam ve konaklama bursu masraflarını içeriyor. Programa katılım için son başvuru tarihi 15 Nisan 2017.

1994 yılından beri 70’ten fazla ülkeden 1240’ın üzerinde sanatçı ve küratörü ağırlayan ICSP, 2008 yılında taşındığı Brooklyn’deki 1700 metrekarelik eski fabrika binasında 35 stüdyo, bir sergi galerisi ve proje alanı ile dünyanın her yerinden sanatçı ve küratörlere çalışma ve sergileme alanları sağlıyor.


ISCP, farklı coğrafyalardan sanatçılara ve küratörlere yönelik misafir programı odaklı ve kâr amacı gütmeyen bir çağdaş sanat kurumu. Her zaman 30’un üstünde sanatçı ve küratörün bulunduğu program katılımcılara yer, zaman ve yeni proje geliştirme desteğinde bulunuyor. Profesyonel gelişime ve bağlantı kurulmasına yönelik ek aktiviteler düzenleyen ISCP, çağdaş sanat üretimini, sunumunu ve içerikselleştirilmesini uluslararası perspektifler aracılığıyla sağlayan önemli bir platform olarak işliyor. ISCP’nin halka açık programları, misafiri diyaloga teşvik ederken şehrin kültürel manzarasına dahil ediyor. Bu program dahilinde 24 saat kullanılabilen 18 metrekarelik özel bir stüdyo alanı verilen katılımcı için; Visiting Critics’ten düzenli stüdyo ziyaretleri, müze, galeri ve diğer kültürel mekanlara alan gezileri, sanatçı konuşmalarına ve açık stüdyolara katılım gibi etkinlikler düzenleniyor. Stüdyo sahibi misafir aynı zamanda ISCP’nin sergi programı ve katılımcı projelerinde yer alacaktır.

Konaklama, yaşam ve seyahat masrafları 7.000 Dolar’ı aşmayacak şekilde SAHA tarafından karşılanacaktır. Konaklama ve seyahat, misafir sanatçı tarafından organize edilecektir. (New York’ta yaşama ya da çalışma deneyimi olmayan sanatçılara öncelik verilecektir.)

ICSP ve SAHA işbirliği kapsamında programa daha önce katılan sanatçılar arasında Güneş Terkol, Burak Delier, Emre Hüner ve Belit Sağ bulunuyor.