kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İş Sanat’ın ilk 20 yılı “Hatırlıyorum” sanal sergisinde

2 Şubat 2021

Dünyanın dört bir yanından farklı sesleri ve sanatın binlerce yüzünü seyircisiyle buluşturan İş Sanat, 20 yıllık sahne geçmişinden bir seçkiyi “Hatırlıyorum: İş Sanat’ın İlk 20 Yılı” başlıklı sergi ile kamuya açıyor. Sanal serginin tasarım ve uygulamasını müzeolog ve tasarımcı Burçak Madran (Tetrazon Müze Sergi Tasarım) üstlendi.

Dünden bugüne sahne üstünde ve arkasında çalışanlar ile bu yolculukta İş Sanat’ı yalnız bırakmayan izleyicilerine bir teşekkür niteliği taşıyan sergide; klasik müzikten caza, danstan çocuk oyunlarına, şiir ve hikâye dinletilerinden yerli projelere uzanan etkinliklerin video, afiş, broşür ve fotoğraflarıyla yer alıyor. Sergi; Sabri Tuluğ Tırpan’ın bu seçki için özel olarak bestelediği müzik eşliğinde geziliyor.

Çevrim içi hazırlanan sergi, “Divalar”, Dünyanın Sesi”, Yerelle Evrenselin Buluşması”, “Ustalara Saygı”, Virtüöz Ezgiler”, “Parlayan Yıldızlar”, Masallar Diyarı”, “Kitaplardan Mikrofonlara” ve “Kulisin Sesi” sahnelerinden oluşuyor. Bugüne kadar İş Sanat’ta sahne alan Cesaria Evora, Magdelena Kozena, Estrella Morente gibi efsanevi kadın sanatçılar “Divalar” bölümünde anılıyor. Paco Pena ile The Tiger Lillies’i, Hindistan’la Küba’yı yan yana getiren “Dünyanın Sesi” İş Sanat’ın sezon programlarını renklendiren dünya müziğinin önemli temsilcileri ve dans topluluklarına yer veriyor. “Yerelle Evrenselin Buluşması”nda ülkemizin özgün orkestra ve solistlerini uluslararası sahnelerin yıldız isimleriyle bir araya getiren özel projeler, fotoğraflar ve videolar eşliğinde sergileniyor. “Ustalara Saygı” köşesinde flamenko ile cazı, deyiş ile rock’ı, klasik müzik ile pop’u sentezleyip kendilerine özgü bir tarz yaratmış isimler hatırlanıyor. “Virtüöz Ezgiler” bölümünde Londra Filarmoni, Academy of St. Martin in the Fields gibi klasik müzik dünyasının köklü orkestraları ile Christoph Eschenbach, Hilary Hahn, Joshua Bell gibi duayen şef ve müzisyenler konuk oluyor. İş Sanat’ın klasik müzik dünyasına adım atan genç sanatçılara destek olmak üzere yürüttüğü projesi “Parlayan Yıldızlar” ve “Meriç Soylu Ödülü” de bu sergide hatırlananlar arasında…  İş Sanat’ın çocuklar için özenle hazırladığı oyunlar ve müzikli temsiller “Masallar Diyarı” bölümünde, Türk edebiyatının seçkin örneklerinden oluşan dinletiler “Kitaplardan Mikrofonlara” bölümünde izlenebiliyor. Sahne öncesi ve sonrasında yaşanan mutluluk ve heyecana dair anılar “Kulisin Sesi” ile sergiye taşınıyor.