kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Işıl Eğrikavuk, Block Universe Festivali kapsamında Londra’da

29 Mayıs 2017

Işıl EğrikavukPlüton Mutfağı başlıklı işi ile Block Universe Festivali kapsamında 30-31 Mayıs tarihlerinde Hüma Kabakcı & Louise O’ Kelley küratörlüğünde Londra’da The Ned‘de yer alacak.

Birkaç yıl önce, NASA’lı bilim insanları 9. gezegen olan Plüton’un gezegen statüsünü iptal ettiler. Plüton artık bir cüce gezegen. 23 Haziran 2016’da, referandum sonrasında, İngiltere de ülke olarak Avrupa Birliği üyeliği statüsünü reddettiğini açıkladı. Kısa bir süre içinde İngiltere’nin Avrupa Birliği üyesi olmadığı ilan edilecek. Günümüzde yalnızca ülkelerin ve gök cisimlerinin statüsünü değil aynı zamanda tasavvur edilen yaşam koşullarını da tanımlayan bu değişen sınırlar ve coğrafyalar ve “diğerlerinden” uzaklaşma, Eğrikavuk’un bir sanatçı olarak “Plüton Mutfağı” adlı eseri yaratmasında ilham kaynağı oldu.

 

Işıl Eğrikavuk’un Plüton ve İngiltere’nin benzer bir şekilde değişen statüleri üzerine tasarladığı Plüton Mutfağı adlı performansı, yemek üzerinden kimliğin, sınırların ve izolasyonun sorgulandığı bir proje. Eğrikavuk bu performans için hem kurgusal Plüton yemekler yaratıyor, hem de Brexit’i bir performans üzerinden sorguluyor. Performansa dayalı bu eser için sanatçı Işıl Eğrikavuk, resmi diğer tarafından inceleyecek ve izole bir gezegenin (dolayısıyla izole bir ulusun) mutfağının neye benzeyeceğini tasavvur edecek.

Eski bir gazeteci ve TV formatlarını parçalarına ayırmaya meraklı bir sanatçı olarak Eğrikavuk, kitle iletişim kültürünün etkileriyle ilgilenmektedir. Eğrikavuk, daha önceki eserlerinde, kurgu ve gerçeklik arasındaki çizgileri bulanıklaştıran kurgusal röportajlar, yayınlar ve talk showlar üzerine senaryolar yaratmıştır. Sanatçı Block Universe festivali ve Open Space Contemporary için bir temsil şeklinde uzayda kurgusal canlı bir yemek programı yaratmak ve böylece hem seyirciyi gösteriye dahil etmek hem de onlarla birlikte yemek yemek istemektedir.

Nigella, Jamie Oliver, Biker Chef ve Ready Steady Cook gibi ünlü TV programlarından hareketle sanatçı, bu yeni gösteri için absürd bir senaryo oluşturmak istemektedir. Eğrikavuk İstanbul’da yaşayan şef Vidar Bergum ile birlikte çalışarak gösterinin menüsünü önceden oluşturacak ve performansı Londra Shoreditch House’da sonra akabinde ise Block Universe Performans Festivali esnasında The Ned’de Soho House Grubun desteği ile gerçekleştirecektir.