Işıl Eğrikavuk’un YAMA’daki eserine sansür

5 Mayıs 2016

The Marmara Pera Hotel‘in tepesindeki dev ekranda Övül Durmuşoğlu küratörlüğünde 27 Ağustos 2015‘te hayatına başlayan kamusal alanda sanat projesi YAMA‘da, sanatçı Işıl Eğrikavuk‘un 23 Nisan – 30 Haziran tarihleri arasında gösterilmesi plânlanan “Yeni Bir Şarkı Söylemek Lazım” adlı eseri sansüre uğradı.

26 Nisan tarihinde The Marmara Pera Hotel’e gelen Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri videonun “dini değerlere hakaret” sebebi ile şikayet aldığını ve bu nedenle kaldırılması gerektiğini iletmiş. Daha sonra gelen başka bir açıklama ise videonun “Kentsel Tasarım Yönetmeliği” altında “görüntü kirliliği” sebebi ile kapatıldığını gösteriyor, ancak bu uygulamanın neleri kapsadığı ve nasıl uygulandığı ise bir muamma. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulandığı söylenen “Kentsel Tasarım Yönetmeliği”nin kapsamı ve uygulaması ise hiçbir yerde yer almıyor.

Işıl Eğrikavuk, YAMA için ürettiği animasyon video işi “Yeni Bir Şarkı Söylemek Lazım”da gündelik dilin yeni, cinsiyetlerötesi ve insancıl bir yere evrilmesi için söz alıyor. Sanatçının kamusal alanda kadınların yeni söylemler üretmesi gerekliliğine odaklandığı işinde dikkat çeken “Havva elmanı bitir kızım.” sloganı yer alıyor ve bu sloganla beraber bir kadın suratı emojisi elmaya dönüşüyor.