kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul-Berlin Misafir Sanatçı Programı‘nın 2022-2023 dönemi için başvurular başladı

17 Aralık 2021

Berlin Belediye Başkanlığı – Senato Şansölyeliği’nin kültürlerarası diyalog çabalarını uzun vadeli olarak destekleme kararı üzerine uygulanan ve İstanbul-Berlin arasındaki kardeş şehir ilişkilerinin bir bileşeni olan İstanbul-Berlin Misafir Sanatçı Programı‘nın 2022-2023 dönemi için başvurular başladı.

Berlin Senatosu Kültür ve Avrupa Bölümü, uluslararası değişim programları vasıtasıyla profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimini ve kültürel alışverişi destekliyor. Bu kapsamda işbirliği yapılacak kurumlar İstanbul’da Anadolu Kültür ve Depo, Berlin’de ise nGbK ve Kunstquartier Bethanien olarak belirlendi. Bu program, esas ikâmet ve çalışma yeri İstanbul olan ve görsel sanatlar alanında belirli bir başarı göstermiş profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimini desteklemeyi amaçlıyor.

Burslar, profesyonel sanatçıların sanatsal gelişimlerini desteklemeyi amaçlar. Misafir sanatçı programı, sanatçıların ev sahibi ülkenin kültürünü daha derinden kavramalarını, yerel sanat ortamını tanımalarını, bağlantılar kurarak fikir alışverişi yapmalarını ve ev sahibi ülkede sanatsal bir üretim yürütmeleri olanağını sağlamayı hedefler.