kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Bienali Danışma Kurulu Üyesi Agustín Pérez Rubio Berlin Bienali küratörleri arasında

6 Aralık 2018

Önümüzdeki yıl 14 Eylül – 10 Kasım 2019 tarihleri arasında 16.‘sı gerçekleşecek ve teması önümüzdeki hafta açıklanacak İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda yer alan Agustín Pérez Rubio’nun 2020 yılında gerçekleşecek 11. Berlin Bienali’nin dört küratöründen biri olduğu açıklandı.

2020 yazında kapılarını açmaya hazırlanan Berlin Bienali, 11. edisyonun küratörlerinin María Berríos, Renata Cervetto, Lisette Lagnado ve Agustín Pérez Rubio olduğunu duyurdu. Bienal tarafından yapılan açıklamada, farklı jenerasyonlardan olan ve kadın çalışmalarına odaklanan Güney Amerikalı dört küratörün “dört sesli bir takımyıldızı” oluşturduğu ifade edildi.

1972 Valensiya doğumlu küratör Agustín Pérez Rubio, şu anda Buenos Aires’te bulunan MALBA’nın (Museo de Arte Latinoamericano de Buenos Aires) sanat direktörlüğünü yürütüyor ve burada geliştirdiği Latin Amerika kökenli kadın sanatçılara yönelik sosyopolitik bir programla biliniyor. Müzelerin feministleştirilmesine yönelik faaliyetlerde bulunan Rubio’nun MALBA’yla beraber çalışmaya başlamasının ardından müzede kadın sanatçıların temsilinin %17’den %46’ya yükseldiği görülüyor. 11. Berlin Bienali’nin küratörlerinden Rubio, tecrübeleri ile İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda bienalin oluşturulmasına ve geliştirilmesine destek veriyor.