kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı’ndan yeni etkinlik serisi: İstanbul’un Sofrası

30 Mart 2022

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Arşiv ve Bellek Seminerleri ve Polisiye Söyleşileri gibi çok geniş bir kulvarda devam eden etkinliklerine bir yenisini ekliyor: İstanbul’un Sofrası.

Arşivinde yemek-sofra kültürüne ilişkin yazılı ve görsel birçok koleksiyonu bulunduran İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, Burak Onaran ve Merin Sever’in koordinatörlüğünde düzenlenecek olan panel dizisindeki konuşmalar ile, yemeği tarihi ve sosyolojik bir mesele olarak ele almanın yanı sıra onun politik yanına, kültürdeki yerine ve kimlik inşasında oynadığı role bakmayı amaçlıyor.

Paneller 30 Mart Çarşamba akşamı saat 19.00’da Burak Onaran ve Merin Sever’in “İstanbul’un Sofrasında Tarih, Siyaset, Kimlik” konuşmasıyla başlayacak. 26 Nisan’da Artun Ünsal’ın yemeğin iktidarla ilişkisi üzerine olan konuşmasıyla devam edecek. 23 Mayıs’ta ise İstanbul’un mey, meze ve zeytinyağlı kültürü üzerine olan panelin konuşmacıları ise Takuhi Tovmasyan, Aylin Öney Tan, Burkay Adalığ ve Aret Silahlı olacak.

Sonbahardan itibaren koku duyusunun tat ve lezzetle ilişkisi, Boğaz balıkları, aile tarihinin yemek üstünden yazılması, aile-cemaat-gelenek üçgeninin yemeğe yansımaları, göçlerin şehir mutfağına etkileri, Anadolu ve Doğu Akdeniz mutfaklarının İstanbul’da yükselişi, şehir tarımı ve sürdürülebilirlik, abur cuburun tarihi, saray mutfağından bugüne İstanbul’un baklava kültürü, İstanbul kahvehaneleri ve kahve içme alışkanlığı, adab-ı muaşeret ve etiket kurallarının dönüşümü gibi konu başlıklarında Vedat Ozan, Silva Özyerli, Saadet Özen, İbrahim Tunç, Anastasia Aslanoğlu, Murat Güllü, Tülin Ural, Haldun Tüzel, Emine Turay, Lian Penso gibi gastronomi alanında önemli isimleri ağırlayacak olan İstanbul’un Sofrası panelleri, herkesin katılımına açık ve ücretsizdir.