kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Caz Festivali Uluslararası Caz Günü’nü Vikimaraton: Türkiye’den Caz Müzisyenleri ile kutluyor 

29 Nisan 2020

İstanbul Caz Festivali, UNESCO tarafından ilan edilen Uluslararası Caz Günü’nü Vikimaraton: Türkiye’den Caz Müzisyenleri ile kutluyor. 

Türkçe Vikipedi’deki Türkiye’den caz müzisyenlerine ait sayfaları artırmak ve geliştirmek için planlanan bu çevrimiçi etkinlik 30 Nisan Perşembe günü 16.00 – 20.00 saatleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek. Katılımcılar, önce Vikipedi Türkiye editörlerinin vereceği eğitimle Vikipedi sayfaları oluşturmanın püf noktalarını öğrenecek. İKSV arşivinden seçilen fotoğraflar da müzisyenlerin sayfalarına eklenmek üzere katılımcılarla paylaşılacak. 

Vikimaraton Nedir?

Vikipedi sitesinde de belirtildiği gibi Vikimaraton, Vikipedi’de toplu olarak belli bir konu ya da içerik ile ilgili konuların geliştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalara verilen isimdir. Genellikle tecrübesiz kullanıcılar için temel düzenleme eğitimleri ile de desteklenen Vikimaraton, Türkçe’ye kısaca “düzenleme maratonu” şeklinde çevrilebilir.

Konu: Türkiye’den Caz Müzisyenleri

İstanbul Caz Festivali, açık bilgi kaynağı Vikipedi’de Türkiye’den caz müzisyenlerine ait sayfalarda hem bolca eksiklik hem de hakkında sayfa açılmamış çok sayıda sanatçı olduğunu gördük. Bu sebeple Festival, 30 Nisan Uluslararası Caz Günü’nde, bu sayfaları artırmak ve geliştirmek amacıyla böyle bir girişim başlatmaya karar verdi. Dileyenler hâlen Vikipedi’de sayfası olan bir caz sanatçısının mevcut bilgilerini gözden geçirip güncelleyebilir, dileyenler, hakkında hiç bilgi olmayan bir sanatçının Vikipedi sayfasını ilk kez açıp oraya ilgili bilgileri girebilir. Vikipedi’de Türkiye’den hakkında başlık açılmış caz sanatçılarının isimlerini bu bağlantıda görebilirsiniz.

Ayrıca İKSV fotoğraf arşivinden de çeşitli sanatçılarımızın fotoğrafları Vikipedi’nin görsel medya platformu olan Wikimedia Commons’a yüklendi, buradan da etkinlik boyunca ihtiyaç duyulabilecek bazı fotoğraflara ulaşılabilir. 

Etkinlik Akışı ve Katılım:

Vikimaraton etkinliği 30 Nisan 2020, Perşembe günü 16:00’da başlayacak, sunum ve ortak çalışmalar ile 20:00’ye kadar devam etmesi planlanıyor. Etkinlik saatleri sonrasında 3 Mayıs’a kadar yapılan bütün girişler Vikimaraton dâhilinde sayılacak ve etkinlik istatistiklerine dâhil edilecek.

16:00 – Etkinlik başlangıcı ve sunuşlar

16:10 – Kısa Vikipedi Eğitimi

16:40 – Vikimaraton çalışmalarına başlanması

18:00 – Soru&Cevap

20:00 – Çevrimiçi Etkinliğin bitişi

Vikipedi’ye nasıl giriş yapılacak?

30 Nisan’da düzenlenecek Vikimaraton boyunca bizlere destek olacak Vikipedi editörleri, Vikipedi’ye bilgi girmek konusunda hem kısa bir eğitim verecek hem de katılımcılara çevrimiçi olarak destek olacak. 

Örnek Kaynak Listesi:

Vikimaraton sırasında Türkiye’den caz sanatçıları hakkındaki bilgileri istediğiniz her türlü geçerli kaynaktan bularak giriş yapabilirsiniz. Aşağıda sizler için caz sanatçılarımız hakkında bilgi bulabileceğiniz bazı çevrimiçi veya basılı kaynakların derlemesini yaptık, dilerseniz bunlardan da faydalanabilirsiniz:

Örnek Dijital Kaynaklar:

İstanbul Caz Festivali Katalog Arşivi: https://caz.iksv.org/tr/arsiv/e-kataloglar

Cazkolik Sitesi: https://cazkolik.com/

Jazz Dergisi: http://www.jazzdergisi.com/

Bizim Jazz’cılar Serisi: http://www.jazzdergisi.com/category/bizim-jazzcilar/

Türkiye’de Cazın Öyküsü (3 Bölüm)

Bölüm 1: https://www.artfulliving.com.tr/kultur-ve-yasam/turkiyede-cazin-oykusu-ilk-yillar-i-i-410

Bölüm 2: https://www.artfulliving.com.tr/kultur-ve-yasam/turkiyede-cazin-oykusu-ilk-yillar-2-i-610

Bölüm 3: https://www.artfulliving.com.tr/kultur-ve-yasam/turkiyede-cazin-oykusu-3-i-762

Turkish Culture Sitesi – Müzik bölümü (İngilizce): http://www.turkishculture.org/whoiswho/music.htm

All About Jazz (İngilizce): https://musicians.allaboutjazz.com/ (Türkiye’den bazı müzisyenler hakkında bilgiler de yer almakta)

140Journos – Caz ve Dahası belgeseli: https://140journos.com/caz-ve-dahasi-24278f76993a

The Magger – Türkiye’nin Caz Sanatçıları: https://www.themagger.com/turk-caz-sanatcilari/ 

Örnek Gazete Arşivleri:

Milliyet Gazetesi arşivi (ücretsiz erişim): http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/

Cumhuriyet Gazetesi arşivi (ücretli erişim): https://www.cumhuriyetarsivi.com/

Hürriyet Kitap Sanat Eki – Caz araması

https://www.hurriyet.com.tr/arama/#/?page=1&key=caz&order=Yeniden%20Eskiye&where=hurriyet&how=Article,NewsVideo,NewsPhotoGallery,Column,Recipe&and=caz&platform=hurriyet&mainCategory=/kitap-sanat/&isDetail=true 

Örnek Kitaplar:

Caz Çok Zor,  Batu Akyol (Kara Plak Yayınevi)

Caz Sanatı,  İlhan Mimaroğlu (Pan Yayıncılık)

Müzikle Yaşayan Kadınlar,  Deniz Koloğlu (Kara Plak Yayınevi)

Türkiye’de Kadın ve Müzik,  Patricia Adkins Chiti & Selen Gülün (İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları)

Pop Dedik,  Murat Meriç (İletişim Yayıncılık) 

Levent Öget ile Caz Etraflı Konuşmalar,  Levent Öget (Bence Kitap)