kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Istanbul Concept Gallery’de yeni sergi: “Jamboree”

7 Aralık 2021

Istanbul Concept Gallery, 2 – 25 Aralık 2021 tarihleri arasında sanatçı, küratör ve akademisyen İpek Yeğinsü’nün “Jamboree” başlıklı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, Yeğinsü’nün uzun yıllara yayılan resim, çizim, kolaj ve fotoğraf pratiğinden örneklerle yakın dönem çalışmalarını bir araya getiriyor.

Etimolojik kökeniyle ilgili farklı teoriler üretilen “jamboree” sözcüğü, “gürültülü toplantı”, “kalabalık kutlama”, “cümbüş” gibi anlamlarda kullanılıyor. Ülkenin ya da dünyanın çeşitli yerlerinden izci gruplarının bir araya gelerek eğlendiği festivaller de “jamboree” olarak anılıyor. Kavram, hem Yeğinsü’nün sanatında öne çıkan yoğun kargaşa ve dinamizmin yarattığı görsel cümbüşe, hem de izleyiciyle sanat üzerinden diyalog kurma ve bir araya gelme isteğine işaret ediyor. Sergide, Yeğinsü’nün 2008 yılından bu yana devam eden “İstanbul Şehir Işıkları” serisinden daha önce sergilenmemiş yapıtların yanı sıra 90’lı yıllarda başladığı “Doodle” serisine ait çizimler ve 2021 yılında ürettiği resimlerden oluşan “jamboree” serisi görülebilir.