kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Istanbul Fringe Festival 2021 için başvurular başladı

14 Ocak 2021

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri seyirciyle buluşturan Istanbul Fringe Festival‘in 3. edisyonu 18 – 26 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz yıl pandemi koşullarında tamamen dijital olarak gerçekleştirilen festival başvuruları için 11 Ocak – 28 Mart 2021 tarihleri arasında açık çağrı devam edecek. Sanatçılar, fiziksel üretimleri için fiziksel kategoride, dijital platformlarda üretilmiş işleri için çevrimiçi kategoride başvurabilecek.

Istanbul Fringe Festival, 9 güne yayılacak hibrit programında dans, performans ve tiyatro gösterilerinin yanı sıra çocuk oyunları ve atölye çalışmalarına da ev sahipliği yapacak. Uluslararası Fringe Topluluğu’nun bir parçası olan festival programında ayrıca sanatçı buluşmaları ve partiler de yer alacak.

Fringe Festival Nedir?

“Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Istanbul Fringe Festival, tüm dünyada olduğu gibi çeşitliliği ve özgünlüğü İstanbul’un kent dinamiği ve çok kültürlü doğasıyla buluşturuyor. İlk yılında 22 performans, 6 workshop ve 3 partiyle, 19 farklı destekçi mekanda, 3000’den fazla seyirciyi bir araya getiren festival, ikinci yılında pandemi koşullarına bağlı olarak dijital ortama taşındı. Türkiye’de performans sanatları alanında tamamen dijital ilk festival olan Istanbul Fringe Festival 2020 Online, 30 binden fazla seyirciye ulaştı. Çoğulcu ve disiplinlerarası bir temele dayanan Istanbul Fringe Festival, yeni ve dinamik olanı kültür ve sanat yoluyla arayan katılımcılarını, çoğulcu ve yenilikçi bir atmosfere davet ediyor.