kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Istanbul Fringe Festival programı açıklandı

7 Temmuz 2021

Türkiye’den ve dünyadan tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işleri katılımcılarla buluşturan Istanbul Fringe Festival18 – 26 Eylül 2021 tarihleri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Kültür AŞ’nin şehir sponsorluğunda ve Hollanda Başkonsolosluğu‘nun destekleriyle fiziksel ve dijital olarak gerçekleşecek.

Festivalde Türkiye’nin yanı sıra ABD, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İspanya, İsrail, İtalya, Japonya, Macaristan, Polonya, Rusya, Ukrayna ve Yunanistan’dan ve 30 farklı ekibin işleri yer alacak.


Festivalin hibrit formatı dolayısıyla gösteriler üç farklı kategoride programa dâhil oluyor. Şehrin farklı mekânlarında fiziksel olarak gerçekleşecek gösterilerin yanı sıra, festival haftası boyunca gösterilerin çevrimiçi olarak izlenebilecek profesyonel kayıtları ile dijital mecralar için üretilen işler programda yer alıyor. Mekânlarda fiziksel olarak gerçekleşecek toplam 9 etkinliğin yanı sıra, çevrimiçi platformlarda da 21 gösteri katılımcılarla buluşacak. Festival deneyimini ve etkileşimi güçlendiren paneller ve atölyelerden oluşan yan etkinlik programı da ilerleyen tarihlerde duyurulacak.

Devam eden pandemi şartlarında festival tarihleri içinde sınırlı sayıda fiziksel gösteri yer alıyor. Ancak geçen yıldan bu yana festival topluluğuyla fiziksel olarak buluşturulamayan gösteriler, tiyatro sezonu boyunca, yani Mayıs 2022’ye kadar her ay şehrin çeşitli noktalarında İstanbullu sanatseverlerle bir araya gelecek. Uluslararası Fringe Topluluğu’nun bir parçası olan festivalin fiziksel programı ayrıca mekân sponsorları olan BeReZe Gösteri Evi, Çevre Tiyatrosu, DasDas, DOTOrmanda, ENKA Açıkhava Tiyatrosu, Kadıköy Boa Sahne ve Sakıp Sabancı Müzesi’nde sahnelenecek.

Bu yıl festival programında farklı disiplinlerden sanat kurumlarıyla birlikte gerçekleştirilecek programlar da yer alacak. XJAZZ İstanbul, Performistanbul ve İstanbul Bilgi Üniversitesi iş birliğiyle hayata geçirilecek projeler, ilerleyen günlerde açıklanacak.