kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Istanbul Gallery Weekend başlıyor

26 Eylül 2016
Siyasi belirsizlik, terör, darbe girişimi, ekonomik istikrarsızlık, nefret söylemi, hedef göstermeler ve daha niceleri derken Türkiye’nin kültür-sanat hayatı bir süredir duraklama dönemine girdi. Art arda iptal edilen konser ve festivaller, sanat fuarları ve bienaller, sessiz sedasız yapılan sergi açılışları derken tüm kültür sektörü sekteye uğradı. Eylül’de sezonun açılmasıyla birlikte İstanbullu 14 galeri bir araya gelerek bu durum karşısında güçlerini birleştirme ve alternatif çözüm üretme kararı verdi.
İstanbul’da yer alan 14 galerinin girişimiyle hayata geçirilen Çağdaş Sanat Galericileri Dayanışması (ÇGSD) bu yıl ilk kez 30 Eylül -2 Ekim 2016 tarihleri arasında “İstanbul Gallery Weekend” (IGW) adı altında bir “Açık Hafta Sonu” etkinliği organize ediliyor.
Sadece üye galerilerin değil, İstanbul’daki diğer galerilerin de katılımıyla oluşacak 3 günlük etkinlik, 2016-2017 sezonunun açılış sergilerinin alışık olunan galeri saatleri dışında da görülmesine olanak sağlayacak. Etkinliğe katılan galerilerin tümü 1 Ekim Cumartesi günü saat 22:00’e kadar ve 2 Ekim Pazar günü 11:00 – 18:00 saatleri arasında açık olacak.

Her sene sezon başında galerilerin ortak açılışları ile organize edilmesi planlanan etkinlikle, sanatçıların, sanatseverlerin ve galericilerin yeni sezonu birlikte kutlamaları hedefleniyor. Etkinlik programı galerilerin sosyal medya sayfalarından ve mevcut sergilerinin tanıtımı ile ilgili bilgileri içeren gezi haritası vasıtasıyla edinilebilir.