kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Mimarlık Festivali 2020’nin programı açıklandı

2 Aralık 2020

The Circle ve Binat İletişim ve Danışmanlık ortaklığında, VitrA ana sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Mimarlık Festivali, 5 – 11 Aralık 2020 tarihleri arasında “Paradigma Kayması” teması ile gerçekleşecek.

İstanbul Mimarlık Festivali, ilk yılının teması “Paradigma Kayması” ile mimari dile yeni giren kavramların mekândaki yansımalarının peşine düşmeyi amaçlıyor. Belirlenen tema etrafında kent – mimarlık odağında bir tartışma ve paylaşma platformu kurmayı hedefleyen festival, sadece mimarları ve sektör temsilcilerini değil, kentlilerin genelini kapsayan bir diyalog aracılığıyla kente sahip çıkmayı ve kente dair yeni fikirler üretmeyi hedefliyor.

Toplumun her kesiminden tasarıma ve mimarlığa meraklı, kentle ilgili diyalog üretmeye hevesli herkesi kapsayacak içerikler oluşturulmayı hedefleyen festivalin programında, Uykudan Önce (Çocuk) Kuşağı, Kampüs Kuşağı, Sinema Kuşağı ve Açık Rota gibi kategoriler altında toplanan etkinliklerin yanı sıra, açık çağrı yoluyla dâhil edilen 12 farklı etkinlik bulunuyor.

Konuşmalar, Paneller, Sunumlar

İstanbul Mimarlık Festivali’nin sunumlarını 6 Aralık Pazar günü “Köye Doğru: Türkiye’nin Değişen Beşeri Coğrafyası ve Mekân” başlıklı konuşmasıyla Zafer Yenal, 8 Aralık Salı günü “Self Sufficient Sustainable Living” başlıklı konuşmasıyla White Arkitekter yöneticisi Oskar Norelius ve 10 Aralık Perşembe günü “Architects Declare” başlıklı konuşmasıyla Feilden Clegg Bradley Studios ortağı Peter Clegg yapacak.

Bihter Çelik ve Onur Atay moderatörlüğünde 5 Aralık Cumartesi günü gerçekleşecek olan “Mimarlığın Biçimleri: Farklı Coğrafyalar- Mekânlar – Üretim Yöntemleri” başlıklı panelde farklı coğrafyalardan benzer dertlerle bir araya gelen pratikler (BitsToAtoms, Herkes İçin Mimarlık, Urban Dig, Urban.Koop, Tbilisi Architecture Biennial, Todo Por la Praxis) kamusaldan dijitale mekânı her yönüyle tartışacak.

Docomomo Türkiye’nin ilki İstanbul Mimarlık Festivali’nde gerçekleşecek olan “docomomo kayıtta” etkinlik dizisi, eğitim, yayın, medya gibi ortaklıkların sunduğu olanaklarla modern mirasın belgelenmesi ve sunumuna bakışı, yeni açılımları gündeme taşıyacak. Etkinlik kapsamında 8 Aralık Salı günü Elvan Altan, Deniz Güner, Ebru Omay, Yıldız Salman ve Nilüfer Yöney’in katılacağı panelin yanı sıra Burak Öztürk, Devrim Besim Yücel, Lale Özgenel ve Selda Bancı video sunumları gerçekleştirecek.

Ytong Mimari Fikir Yarışması’nın İstanbul Mimarlık Festivali kapsamında 9 Aralık Çarşamba günü düzenlenecek oturumunda, Celal Abdi Güzer, Nevzat Sayın, Melike Altınışık, Semra Uygur ve Ömer Selçuk Baz, 2019 yılında yarışan projeler üzerinden mimarlık eğitiminin geleceğine yönelik öngörüleri ve mimarlık eğitiminden beklentileri, yaklaşık olarak 2 dönemdir devam eden mecburi uzaktan eğitim deneyimi ile de karşılaştırarak ele alacaklar.

Ayrıca Piknik Works kurucusu Oğul Can Öztunç, Günlük Hayat Dedektifleri projesi kapsamında Mimarizm’in desteği ile gerçekleşen çevrimiçi atölye “Ev Dosyası” çalışmasının çıktılarını paylaşacak ve “Ev Dosyası: Kesit Atölyesi” başlıklı atölyeyi yürütecek.

Açık Rota Etkinlikleri

Kişisel gezi rehberi olarak tasarlanan mobil uygulama KarDes’te bulunan Sarıyer Turu’ndan seçilen beş durak ile Azaryan Yalısı, Beyaz Park Gazinosu, Rusya Sefareti Yazlık Binası, Deniz Kızı Eftalya ve Kocataş Yalısı’nın hikâyeleri, 7 Aralık Pazartesi günü canlı yayında izlenebilecek. Etkinliğe KarDes ekibinden Rudi Sayat Pulatyan ve mimarlık tarihçisi Zafer Akay da anlatıcı olarak katılacak.

Kentin şehirlerarası ve uluslararası bisiklet bağlantı rotaları kapsamında çalışan İBB İstanbul EuroVelo Koordinatörlüğü, “Güneyden Kuzeye Suyun İzinde Bisiklet Sürüşü” başlıklı etkinlikte 9 Aralık Çarşamba günü Yarımburgaz’dan başlayarak Sazlıbosna Köyü’nde sonlanacak 20 km’lik rotayı küçük bir ekiple izleyerek çevrim içi ortamda paylaşacak.

“Rum Yetimhanesi” etkinliğinde ise 10 Aralık Perşembe günü Korhan Gümüş, Koray Aydın ve Apostolos Poridis’in katılımıyla bu tartışmalı yapı üzerine bir sohbet ve bina gezisinin yayını izleyicilerle buluşacak.

Uykudan Önce (Çocuk) Kuşağı Etkinlikleri

Cin Ali Müze Sorumlusu Selma Dölek’in yürüteceği “Cin Ali’nin Çocuk Bahçesi” etkinliğinde kısa bir müze turunun ardından Cin Ali kitaplarında yaşayan mekânları konuşulacak ve Ankara’da hâlâ çocukların oyunlar oynadığı Filli Bahçe’nin hikâyesi dinlenecek.

 “Kendisibir Felsefe ve Sanat Atölyesi”nde Çağla Gülses’in yürütücülüğünde “Bir fikir nasıl ortaya çıkar? Peki ortaya çıktıktan sonra nerede durur, nerede bulunur, ne zaman kaybolur?” soruları üzerine düşünülecek ve yeni fikirler ve mekânlar tasarlanacak.

Şehir Dedektifi İnisiyatifi’nden Gizem Kıygı’nın yürüteceği “Çocuklarla Haritalama Atölyesi”nde ise haritacılık üzerine sohbet edilecek ve katılımcılar kendi İstanbul haritalarını oluşturarak kenti yeniden keşfedecek.

“HOP’u HOP diye nasıl kurarız?” başlıklı etkinlikte ise Beyza Gürdoğan ve Ege Sevinçli, Superpool tarafından Bernard van Leer Vakfı’nın desteğiyle geliştirilen, bebekleri ve küçük çocukları odağına alan bir seyyar oyun parkı HOP’un nasıl kurulduğunu ve kurmak için nelerin gerektiğini anlatacak.

Kampüs Kuşağı Etkinlikleri

“Paradigma Kayması” teması çerçevesinde kent-mimarlık odağında bir tartışma ve paylaşma platformu kurmak hedefiyle mikrofon, Kampüs Kuşağı kapsamında düzenlenen Açık Kürsü etkinliğinde öğrencilere bırakılacak.

Açık Kürsü’ye başvuran öğrenci kulüpleri/toplulukları/birlikleri, mimarlığa dair her türlü konuyu kürsüye getirerek; dert ettikleri konuları diğer öğrencilerle birlikte tartışacak ve seslerini kampüs dışına taşıyacak.

Açık Çağrı Etkinlikleri

İstanbul Mimarlık Festivali’nin tasarıma ve mimarlığa meraklı, kentle ilgili diyalog üretmeye hevesli herkesi kapsayacak içerikler oluşturma hedefiyle başlattığı açık çağrı sonucu programa eklenen etkinlikler içinde atölyeler, konuşmalar, oyunlar, geziler ve yayınlar gibi pek çok içerik bulunuyor.

Etkinlik detayları ve katılımcı başvuruları İstanbul Mimarlık Festivali web sitesi ve sosyal medya hesaplarından duyurulacak.

MUBI ile Sinema Kuşağı

İstanbul Mimarlık Festivali için derlenen özel film seçkisi, dijital film platformu MUBI’nin desteğiyle festival boyunca izlenebilecek: http://mubi.com/istanbulmimarlikfestivali

Film gösterimlerine ek olarak Sinema Kuşağı kapsamında 9 Aralık Çarşamba günü Işıl Baysan Serim’in moderatörlüğünde “Mimarlık ve Sinema” başlıklı bir panel düzenlenecek.

Performans

6 Aralık Pazar günü akşamı tiyato topluluğu Istanbul Fringe’den Emre Yıldızlar’ın koreografisiyle Denizhan Çay ve Yasemin Kır, “Masa” başlıklı performansı gerçekleştirecek.

İstanbul Mimarlık Festivali’ne VitrA ana sponsor, Nippon Paint Açık Çağrı sponsoru, Kiptaş Akşam Kuşağı sponsoru, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ve Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) gün sponsoru; PETRA The Flooring Co., Summa, Velux, Vemus ve Ytong eş sponsor olarak destek veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Planlama Ajansı’nın iş birliğiyle gerçekleşen festivale AVCI ARCHITECTS, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu, KarDes ve MUBI hizmet sponsoru;  Arredamento Mimarlık, bi_özet, Betonart, mimarizm.com, yapı.com.tr ve Yapı Kataloğu basın/medya sponsoru olarak katkıda bulunuyor.