kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Modern Sinema’da Biz de Varız! başlıyor

29 Kasım 2018

İstanbul Modern Sinema Türk Tuborg A. Ş.’nin katkılarıyla Türkiye sinemasının bu yılın öne çıkan filmlerini bir araya getirdiği Biz de Varız! programının yedincisini bu yıl 29 Kasım – 16 Aralık 2018 tarihleri arasında düzenliyor.

Toplumda “öteki” olana yer açan, yeni bir dil, kimlik veya temsil arayışına girişen filmlerden oluşan program, öyküleri ve sinema arayışlarıyla çok sesli bir seçki sunuyor.

Ödüllü filmler

Seçkide dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Locarno Film Festivali’nden Ecumenical ve Fipresci, Adana Film Festivali’nden En İyi Film, Ulusal Yarışma’dan ise En İyi Senaryo ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini alan ve geleneksel toplumda kadının sesini ve sessizliğini işleyen Sibel yer alıyor.

Programda Ramin Matin’in Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren, İstanbul’un çıkışsızlığını kara komedi tarzında anlatan Son Çıkış ile dünya prömiyerini 68. Berlin Film Festivali’nin Forum bölümünde yapan ve döngüsel bir rüya üzerinden kaybolan kardeşinin izini süren bir kadının hikayesini perdeye aktaran Burak Çevik’in ilk uzun metrajı Tuzdan Kaide ile Hüseyin Tabak’ın, Yılmaz Güney’e saygı duruşu niteliğindeki belgeseli Çirkin Kral Efsanesi de bulunuyor.

Türkiye’nin ilk punk film: Arada

Mahmut Fazıl Coşkun’un 75. Venedik Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile dönen ve 1963’teki darbenin İstanbul Radyosu’ndan ilan edilmesini planlayan dört askerin yolculuğunu anlatan Anons, dünya galasını !f İstanbul’da yapan ve kendini “Türkiye’nin ilk punk filmi” olarak tanımlayan Mu Tunç’un filmi Arada, Rojda Akbayır’ın kişisel tarihine ait parçalarını tamamlamak, ailesi ile yüzleşmek için çıktığı yol filmi Parçalar da Biz de Varız! programında izleyiciye buluşuyor.

Gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da filmlerin yönetmen ve ekiplerinin katılımıyla gerçekleşiyor.