kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Modern Sinema’da yeni program: “Bahar Nöbeti”

17 Mayıs 2021

İstanbul Modern Sinema, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla düzenlediği çevrimiçi gösterim programına 18 – 30 Mayıs 2021 tarihleri arasında Bahar Nöbeti ile devam ediyor. Festivallerde adından söz ettiren, ödüllü, kimi ilk kez izleyiciyle bulaşacak filmlerden bir seçki olarak hazırlanan Bahar Nöbeti, baharın son ayına özel bir seçki.

Seçki farklı tarihsel bağlamlarda, farklı karakter ve öyküler üzerinden bazen özlemi duyulan, idealleştirilen bir nostalji, bazen de kendini zorla hatırlatan, silinmeye direnen bir iz olarak “geçmiş” kavramıyla uğraşıyor.

Seçkide geçtiğimiz yıl Berlin’de Altın Ayı kazanan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof’un son filmi Şeytan Yoktur, İran’da halen uygulanmaya devam eden idam cezası üzerine dört hikâyeden oluşuyor.

Avrupa sinemasının yetkin yönetmenlerinden Agnieszka Holland’ın gerçek bir şifacının hayatına odaklandığı Şarlatan ve rock müzik tarihinin en eksantrik ve asi figürlerinden Frank Zappa’nın hayatını anlatan Zappa da programda yer alan iki portre film olarak dikkat çekiyor.

Yuri adlı bir delikanlının kentsel dönüşüm yüzünden evinin yıkımını engellemeye çalışmasıyla uzaya gitme hayallerini iç içe işleyen Fransız filmi Gagarine ise Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşuyor.