kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Modern Sinema’da yeni program: “Gurbet Artık Bir Ev”

13 Aralık 2021

İstanbul Modern Sinema, 13 – 25 Aralık 2021 tarihleri arasında, Türk Tuborg A.Ş’nin katkılarıyla, Goethe-Institut işbirliğiyle Almanya’ya göçün 60 yıllık hikâyesini takip eden “Gurbet Artık Bir Ev” başlıklı seçkiye ev sahipliği yapıyor.

Programda son 10 yılda üretilmiş ve farklı kimliklerin bir arada yaşamasının, ırkçı terör örgütü NSU’nun (Nasyonal Sosyalist Yeraltı) yükselişinin, Avrupa’da Müslüman olmanın ve hızla küreselleşen dünyaya özgü krizlerin yansımalarının görüldüğü filmler yer alıyor. Filmler Almanya’da göçün öznelerini yeniden tanımlarken, Türkiye’deki ‘Almancı’ imajına da yeni bir yaklaşım getiriyor ve ortaya iki kültürün kesiştiği zengin bir duygusal topoğrafya çıkıyor.

Programda Pınar Öğrenci’nin Gurbet Artık Bir Ev (2021), Mehmet Akif Büyükatalay’ın Oray (2019), Martina Priessner’in Yedek Memleket (2010), İlker Çatak’ın Söz Senettir (2019), Mala Reinhardt’ın İkinci Saldırı (2018) ve Maria Speth’in Bay Bachman ve Sınıfı filmleri yer alıyor.

İstanbul Modern Sinema Film Küratörü Müge Turan’ın programa adını veren Gurbet Artık Bir Ev filminin yönetmeni Pınar Öğrenci ile yapacağı söyleşi 13 Aralık’ta müzenin YouTube kanalı üzerinden izlemeye sunulacak. Program kapsamında ayrıca yönetmen Cem Kaya 16 Aralık’ta İstanbul Modern Sinema’da izleyicilerle bir araya gelecek. Yönetmen, henüz gösterime girmemiş ve 1960’lardan günümüze Almanya’da yaşayan Türkiyeli göçmenlerin müzik kültürünü konu alan Aşk, Mark ve Ölüm belgeselinden bölümler göstererek filmin hikâyesini anlatacak.