kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Modern’in Müzeler Konuşuyor programı Fransa ile devam ediyor

15 Ocak 2019

İstanbul Modern’in 2012 yılından beri düzenlediği, uluslararası müze profesyonellerini Türkiye’deki meslektaşlarının yanı sıra müze ziyaretçileriyle ve internet üzerinden küresel izleyicilerle buluşturan bir söyleşi platformu “Müzeler Konuşuyor” devam ediyor.

2012-2014 yıllarında Amerika, 2014-2015’te Birleşik Krallık ve 2016-2017’de Almanya’nın ardından, 2019 yılında İstanbul Fransız Kültür Merkezi işbirliğiyle Fransa’ya odaklanıyor. Programın 2019’daki ilk konuğu Centre Pompidou direktörü Bernard Blistène.

İstanbul Modern, program kapsamında Fransa’daki altı sanat kurumundan temsilcileri İstanbul’da ağırlıyor. Söyleşi dizisi, Fransa’daki sanat kurumlarının müzecilik alanına getirdiği özgün katkılara, kurumların tarihlerine, organizasyon yapılarına ve gelecek stratejilerine odaklanıyor.

Fransa’daki sanat kurumu ve modellerini ele alan Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Fransa, ilk etkinliğinde dünyanın önde gelen sanat kurumlarından Paris’teki Centre Pompidou’nun direktörü Bernard Blistène’i ağırlıyor.
2013 yılından itibaren Centre Pompidou’nun direktörlüğünü yürüten Bernard Blistène, Birleşik Devletler’de pek çok serginin gerçekleştirilmesinde görev aldıktan sonra, Centre Pompidou’da 2000 yılında Sanat Üretimi Genel Müfettişi ve 2008 yılında Kültürel Gelişim Bölümü Direktörü olarak görevlendirildi. Bu görevi süresince “Un Nouveau Festival” (Yeni Bir Festival) adıyla farklı güncel sanat alanlarını birbiriyle buluşturan bir etkinlik tasarladı. Blistène, hâlen Centre Pompidou’da modern ve çağdaş sanat koleksiyonlarının geliştirilmesi ve restorasyonundan sorumlu olarak görevine devam ediyor.