kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor

21 Aralık 2016

İstanbul Müzik Festivali’nin 40. yılında başlattığı “Festival Genç Solistini Arıyor” başlıklı proje ülke çapında genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek üzere yoluna devam ediyor.

Festivalin genç solisti bu yıl, Türkiye’de ya da yurtdışında eğitimlerini sürdüren 24 yaş altı viyolacılar arasından seçilecek. Seçmelere katılmak isteyen adayların, 10 Mart 2017 Cuma günü saat 18.00’e kadar ayse.emek@iksv.org adresine e-posta ile başvuru yapmaları gerekiyor.

Mart ayında İstanbul’da yapılacak seçmelerin jürisinde Bilkent Senfoni Orkestrası viyola grup şefi Cavid Cafer, Borusan Quartet üyesi viyolacı Efdal Altun, İstanbul Müzik Festivali Danışma Kurulu üyesi kemancı Cihat Aşkın, DESO’yu konserde yönetecek şef Hakan Şensoy ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak yer alıyor.

Proje kapsamında jüri tarafından belirlenen genç viyolacı 45. İstanbul Müzik Festivali kapsamında şef Hakan Şensoy yönetiminde Dokuz Eylül Üniversitesi Senfoni Orkestrası (DESO) eşliğinde bir konser vermeye hak kazanacak.

Festivalin ilk genç solisti, 2012 yılında dinleyicileri büyüleyen kemancı Emre Engin, 2013 yılının genç solisti viyolonselci Cansın Kara, 2014 yılının genç solisti olarak seçilen Kaan Baysal ise aynı zamanda festival tarihinin en genç solistlerinden biri oldu. 2015 yılında da flüt dalında İstanbul Devlet Konservatuvarı öğrencisi Bengisu Kömürcü oldu.