İstanbul Müzik Festivali’nin yeni festival sponsoru: E.C.A.

1 Haziran 2016

Bu yıl 44.‘sü gerçekleşecek İstanbul Müzik Festivali‘nin 2006 – 2016 yılları arasında 10 yıl boyunca aralıksız festival sponsorluğunu üstlenen Borusan Holding‘in 2016 sonunda sponsorluğunu bitirmesiyle, festival sponsorluğunu, yıllardır kültür-sanata ve 1988 yılından beri İstanbul Müzik Festivali’ne destek veren bir başka kuruluş, E.C.A üstlendi. Borusan Holding ise, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) ile İstanbul Müzik Festivali Yerleşik Orkestra Sponsorluğu‘na devam ediyor ve festival kapsamında gösteri sponsorlukları üstleniyor.

Elginkan Holding, E.C.A. markasıyla, 1988 yılından bu yana İstanbul Müzik Festivali’nde 15’i aşkın gösterinin sponsorluğunu üstlenmişti. Bu işbirlikleri esnasında festival kapsamında birçok önemli sanatçı ağırlandı. Festivalin önemli isim ve topluluklarından Suna Kan, İdil Biret, Halit Turgay, Kraliyet Operası Solistleri ve Fazıl Say gibi isimler izleyicilerle buluştu. Bu yıl da festivalin ana sponsorluğunu üstlenerek, Borusan Holding’ten bayrağı devraldılar.

E.C.A.’nın bağlı olduğu Elginkan Topluluğu‘nun kültür-sanat, eğitim ve bilim alanlarında birçok yatırımı ve desteği bulunuyor. Topluluğun başkanı merhum Hüseyin Ekrem Elginkan’ın sanata, özellikle de müziğe karşı olan büyük ilgisi, topluluğun uzun yıllardır müzik etkinliklerine destek vermesinde büyük bir etkisi var. E.C.A’nın, İstanbul Kültür Sanat Vakfı ile 1988 yılında başlayan işbirliği uzun yıllardır artarak devam ediyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen “Elginkan Vakfı Türk Müziği Günleri” de Elginkan Vakfı’nın müzik alanında gerçekleştirdiği projelerden biri. Müzik alanında gerçekleştirdikleri bir diğer sponsorluk projesi ise Türkiye ve Avusturya’da 2 yıl boyunca 49 ülkeden 44 farklı sanatçının katıldığı, birçok eser ve enstrümanı kapsayan konser dizileri “Tümata – Işığın Sesi Konserleri.”.