kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

İstanbul Sinema Müzesi’nde yeni sergi: ‘Stanley Kubrick’

1 Ekim 2022

İstanbul Sinema Müzesi, 1 Ekim 2022 – 1 Mart 2023 tarihleri arasında, İstanbul Sinema Müzesi Küratörü Zihni Tümer ve Alman Sinema Müzesi Küratörleri Hans-Peter Reichmann ve Tim Heptner küratörlüğünde düzenlenen ‘Stanley Kubrick’ sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, yönetmen Stanley Kubrick hakkında bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergi olarak görülüyor.

New York’lu yönetmen Stanley Kubrick’in (1928-1999) tüm çalışmalarına kronolojik bir bakış sunacak olan sergi, izleyicinin Kubrick’in sıra dışı dünyasına yakından tanıklık etmesini sağlıyor. Sergi, Kubrick’in çoğu yayınlanmamış belge, obje, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümleriyle sanatçının sinema kariyerine derinlemesine bir bakış sunuyor.

İstanbul Sinema Müzesi’nin sergiye özel tasarlanmış 3. ve 4. katlarında özel efektler, modeller ve etkileşimli alanlarıyla sanatçının mekân ve sinema bağlamında yaratıcılığı gözler önüne seriliyor. Kubrick’in 1940’larda Look dergisiyle başlayan ilk sanatsal adımlarından son filmi olan Eyes Wide Shut‘a kadar 16 filmini kronolojik bir sunumla izleyiciyle buluşturan sergi, sanatçının hiç çekilmemiş veya başka yönetmenler tarafından çekilen Yapay Zeka, Napoleon ve Savaş Zamanı Yalanları projelerini de ilk kez İstanbul izleyicisiyle buluşturuyor. Kubrick’in başyapıtı sayılan 2001: Space Odyseey filminin özgün tasarımından esinlenilmiş deneyim alanında orijinal aygıt, giysi ve modeller yer alıyor.

Sergi, Alman Sinema Müzesi (Deutsches Filmmuseum) tarafından Christiane Kubrick, Jan Harlan ve Londra Sanat Üniversitesi Stanley Kubrick Arşivi işbirliğiyle gerçekleştiriliyor ve Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc., and SK Film Archives LLC. destekleriyle hayata geçiriliyor.